NAJPIERW WYRWIJ SIĘ Z ZAMĘTU, KTÓRY JEST W TOBIE!

NAJPIERW WYRWIJ SIĘ Z ZAMĘTU, KTÓRY JEST W TOBIE!
Post inspirowany książką Jiddu Krishnamurti pt. "Wolność od znanego"

Po przeczytaniu "Wolności od znanego" Krishnamurtiego zapisałem sobie w dzienniku trzy poniższe zdania:
⇨ BĄDŹ SWYM WŁASNYM PROROKIEM I AUTORYTETEM. 
⇨ NIE STAŃ SIĘ PAPUGĄ MYŚLENIA INNYCH LUDZI. 
⇨ KWESTIONUJ WSZYSTKO. ŻADNA TEORIA, KONCEPCJA CZY IDEA NIE JEST ŚWIĘTA I BEZSPRZECZNA. 


Wiem, że powyższe zdania są dużym uproszczeniem i że nie sposób oddać treści książki w trzech krótkich zdaniach, atoli uważam, że książki i filozofia nie są czymś co ma elegancko wyglądać na półce, tylko czymś co ma mieć realny wpływ na nasze doczesne życie, przy czym dziwnie się składa, że nasz umysł nie za bardzo potrafi kodować, uświadamiać i wdrażać długie łamańce filozoficzne, dlatego staram się przekładać bogate w treść zdania na zdania proste i dobitne, aby z czasem, regularnie powtarzane mogły prowadzić do trwałych zmian w naszym podświadomym myśleniu i sposobie w jaki reagujemy na rzeczywistość. 
Pozwólcie, że podzielę się moimi 10 ulubionymi fragmentami książki, którą uważam za kluczową dla ludzi dążących do samopoznania, samostanowienia i stawiania w życiu właściwych pytań. 

1. "Niedojrzałość polega jedynie na zupełnej nieznajomości siebie. Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości". 

2. "(...) nie możecie się na nikim oprzeć. Nie ma przewodnika, nie ma nauczyciela, nie ma autorytetu. Jesteście tylko wy - wasz stosunek do innych ludzi i do świata - poza tym nie ma nic. Zrozumienie tego albo wywoła w was wielką rozpacz, z której zrodzi się cynizm i rozgoryczenie, albo też spoglądając prosto w twarz rzeczywistości, ujrzycie, że nikt inny, tylko wy jesteście odpowiedzialni za świat, za siebie samych, za to, co myślicie, co czujecie i co robicie. Zniknie wtedy wszelkie litowanie się nad sobą". 

3. "Musicie być sami sobie nauczycielami i swymi własnymi uczniami. Musicie stawiać pod znakiem zapytania wszystko, co ludzie przyjmują za wartościowe i niezbędne". 

4. "(...) aby istniała pełna wrażliwość na wszystko, co wiąże się z życiem, nie może być najmniejszego rozdziału między organizmem a psyche. Zarówno organizm, jak i psyche, muszą być w ciągłym ruchu". 

5. "Zajmujemy się małym zakątkiem świadomości, który dla większości z nas stanowi całe życie". 

6. "W polu myśli nie istnieje nic trwałego. Odkrycie, że nie ma nic trwałego, ma ogromne znaczenie, gdyż tylko wtedy umysł jest wolny, tylko wtedy można obserwować. Wynika z tego wielka radość". 

7. "Nie można żyć, nie umierając. Nie można żyć, jeśli w każdej minucie nie umieracie psychicznie. (...). By żyć całkowicie, by żyć w pełni każdego dnia, jak gdyby każdy dzień miał w sobie nowy czar, trzeba umierać dla wszystkiego, co wczorajsze, bowiem w przeciwnym razie żyje się mechanicznie, a zmechanizowany umysł nie może nigdy poznać, czym jest miłość lub czym jest wolność".

8. "Pojęcia stały się dla nas ważniejsze niż działanie. (...). Oddzieliliśmy pojęcia od działania, bo pojęcia pochodzą zawsze z przeszłości, a działania zawsze odbywają się w teraźniejszości. Oznacza to, że teraźniejszość jest zawsze żywa. Boimy się żyć i dlatego przeszłość w postaci pojęć stała się dla nas tak ważna".

9. "(...) my nie zadajemy pytania sobie. Pragniemy, by nam to powiedziano. Jedną z najdziwniejszych cech struktury naszej psychiki jest to, że chcemy, aby nam wszystko powiedziano. (...). Pragniemy, aby ktoś inny potwierdził naszą myśl. Tymczasem zadawanie pytań jest pytaniem samego siebie. (...) spójrzcie prosto w twarz swemu własnemu życiu".

10. "Czy potraficie jednym tchem, w jednym spojrzeniu rozpoznać, kim jesteście?"

Komentarze