NIGDY NIE PRZESTAWAJ SIĘ UCZYĆ!

NIGDY NIE PRZESTAWAJ SIĘ UCZYĆ! NIGDY! - NARZĘDZIA TYTANÓW.


Arnold Szchwarzenegger: 
„Nigdy nie bałem się prosić mądrych ludzi o rady, które podsycały mój wewnętrzny ogień. [...]. Zawsze traktowałem świat jak wielką salę lekcyjną, chłonąc zewsząd wiedzę i historie, które mogłyby mi pomóc w dążeniu naprzód”. 

Chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami odnośnie najbardziej wartościowych nawyków, narzędzi i procesów, które odnalazłem w książce Tima Ferrissa pt. „Narzędzia tytanów”. Podobnie jak autor bardzo lubię na sobie eksperymentować, wypróbowując m.in. różnego rodzaju nawyki i techniki, które mogą okazać się użyteczne w moim codziennym życiu. Zbliżoną rolę odgrywa również ów blog, który pomaga mi w lepszym zrozumieniu siebie i otaczającego mnie świata. Pragnę zachęcić również i Was do potraktowania życia jako wielkiej sali lekcyjnej z niezliczoną ilością autopoznawczych eksperymentów.

Psychologowie i eksperci w dziedzinie behawioryzmu twierdzą, że wprowadzenie nowego nawyku w życie trwa około 20 do 70 dni. W praktyce często wskazywany jest okres 30 dni. Dlatego po tym okresie, wskazane jest abyśmy przeanalizowali wprowadzony nawyk pod kątem rzeczywistej użyteczności. Czy nawyk działa i się sprawdza? Czy może w ogóle niczego w nas nie zmienił, a tylko uprzykrzył nam życie?

Na początku przedstawiam najciekawsze nawyki i procesy, z których sam staram się korzystać, następnie pytania i cytaty ludzi sukcesu, które odnalazłem w książce i które pozostawiam bez komentarza, wolne od sugestii, tak aby dla każdego z osobna stanowiły swoiste lustro odpowiedzialności. 

NAWYKI:
  1. MÓWIENIE „O TAK!” - Jeżeli nie reagujesz na jakąś propozycję entuzjastycznym okrzykiem „O tak!”, to mów „nie”, tzn. nie bój się odmawiać. Wszyscy bowiem bierzemy na siebie za dużo, toteż bycie bardziej asertywnym może okazać się dla nas ratunkiem. 
  2. 20/80 - Zasada Pareta, bo o niej mowa mówi o tym, że 20% Twoich nakładów i wysiłku odpowiada za 80% osiąganych efektów. Sporządź listę 20% ludzi i czynności będących źródłem 80% Twoich negatywnych myśli. Pomoże Ci to w utworzeniu listy PEWNYCH zalet i MOŻLIWYCH wad rezygnacji z utrzymywania dalszego kontaktu z poszczególnymi ludźmi bądź zaprzestania wykonywania określonych czynności. 
  3. PATRZENIE W GWIAZDY - Spróbuj spojrzeć na swoje wszystkie neurotyczne lęki z odpowiedniej perspektywy, obierz pozycję dystansu. Nieraz warto odpuścić niektóre sprawy i nie udawać, że zawsze wiemy, o co w tym wszystkim chodzi. Wcale nie musimy tego wiedzieć. Ta świadomość jest uwalniająca. 
  4. MANIFEST LENISTWA - Przestań odczuwać lęk i winę, kiedy nie pracujesz albo nie robisz czegoś by wypromować swoją pracę. Bycie nieustannie ZAJĘTYM prowadzi do zmęczenia, zmordowania, wyczerpania. To fałszywe poczucie bycia wiernym, rozchwytywanym i potrzebnym. Czas i cisza wynikające z bezczynności są warunkiem koniecznym spojrzenia na życie z dystansu i zobaczenia go w całości. Paradoksalnie, bezczynność jest niezbędna do wykonania jakiejkolwiek pracy!
  5. POTĘGA SUGESTII - Oszukuj się w kierunku zmiany. O co chodzi? Załóżmy, że chcesz być i uchodzić wśród ludzi za szczęśliwego człowieka, wobec tego mów innym ludziom, że nim jesteś. Wtedy będziesz musiał dostosować się do tego obrazu. Będziesz chciał uchodzić za konsekwentnego człowieka i potwierdzić swoje słowa. 
  6. ROZTRENOWANIE - Rezerwuj sobie czas np. na pisanie dziennika albo medytowanie. Rób to CODZIENNIE. Przynajmniej raz w tygodniu poświęć czas na działalność twórczą, np. vlog, malowanie, projektowanie, etc. Ponadto raz w tygodniu zrób dzień wolny od ekranów, co pomoże Ci uspokoić umysł i uporządkować myśli. 
  7. JAK BY TO WYGLĄDAŁO GDYBY BYŁO ŁATWE? - Zadawaj sobie to pytanie gdy jesteś zestresowany, zaangażowany w zbyt wiele przedsięwzięć albo przytłoczony, kiedy nadmiernie komplikujesz sprawy albo nie potrafisz pójść prostą lub łatwą ścieżką, wynikającą z przekonania, że powinieneś starać się bardziej. 
  8. CZY TO MARZENIE CZY CEL? - Jeśli nie wpiszesz czegoś do kalendarza, to nigdy się nie urzeczywistni. Cele powinny być konkretne. Co chce osiągnąć? Kiedy chcę to osiągnąć? Jakie kroki prowadzą do osiągnięcia celu? Np. moim celem jest napisanie książki i zrobienie siłowego wspierania na drążku, ale niestety pracuję całymi dniami, od rana do wieczora i nie mam czasu. Co robię? Piszę przed pójściem do pracy i trenuję w nocy. Czasu się nie znajduje, czas się tworzy! 
  9. DOBRZE! - Kiedy coś idzie źle, zawsze wynika z tego coś dobrego. ZAAKCEPTUJ RZECZYWISTOŚĆ I SKUP SIĘ NA DZIAŁANIU, zło już się stało, teraz czas na rozwiązanie problemu. Tylko działanie pozbawia wątpliwości. 
  10. ZAPRASZAJ MARĘ NA HERBATĘ - Staraj się zaakceptować swoje negatywne emocje i odczucia, oswajaj je, bądź cierpliwy, wreszcie pozwól im odejść. W pokonaniu własnych potworów może pomóc Ci szeroko rozumiana medytacja i mindfulness. 
  11. NAJPIERW WŁÓŻ NAJWIĘKSZE KAMIENIE - Co jest najważniejsze? Jak mogę zmieścić w życiu przede wszystkim to, co jest dla mnie naprawdę ważne? USTAL SWOJE PRIORYTETY! „Wyobraź sobie wielki szklany słój. Obok leży kilka dużych kamieni, kupka mniejszych i sterta piasku. Co się stanie, jeżeli najpierw włożysz do słoja piasek albo małe kamyki? Duże kamienie już się nie zmieszczą. Jeśli jednak najpierw włożysz duże kamienie, potem mniejsze, a na końcu wsypiesz piasek, wszystko się zmieści”. 
  12. STRATEGIA PŁÓTNA - Pomaganie sobie poprzez pomaganie innym. To podejmowanie świadomego wysiłku w celu wymiany krótkookresowej gratyfikacji na długookresowe plony. Np. Tworzenie pomysłów i podpowiadanie ich szefowi, kolegom z pracy, wykonywanie pracy, której nie chcą wykonać inni, etc. - „Ten, kto oczyszcza drogę, decyduje o kierunku marszu, a od płótna zależy kształt obrazu”. 
  13. WPRAWKI PISARSKIE - Spróbuj zapisać ręcznie dwie strony na dowolnie wybrany temat. Skup się na nieprzerwanym przepływie myśli i nie zatrzymuj się, żeby coś poprawić. - „Nawet jeśli nie uważasz się za pisarza, przelewanie myśli na papier jest najlepszym sposobem rozwiązywania problemów oraz badania i doskonalenia własnych procesów myślowych”.

Uważam, że jakość zadawanych przez nas pytań określa jakość naszego życia, dlatego pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić przy decydowaniu się na nowe nawyki, a także większe zmiany w swoim życiu jest zadanie sobie wielu ważnych pytań, a następnie próba udzielenia na nie szczerej odpowiedzi. Poniższa lista pytań może ułatwić Wam obranie właściwego kierunku w swoim życiu, może także okazać się drogą do lepszego samopoznania, tudzież samookreślenia. Powodzenia! 

PYTANIA:
  • Które wyzwania w życiu wybrałem sam, a które podjąłem by zadowolić kogoś innego?
  • Jak mogę się dzięki temu nawykowi rozwinąć?
  • Czego teraz naprawdę pragnę? Co mnie kręci?
  • Co jest teraz dla mnie ważne? Jakimi wartościami się w życiu kieruję?
  • Jakie zagadnienie, o którym myślę naprawdę mnie ekscytuje? Co mnie motywuje, napędza i sprawia, że chcę rano wstać z łóżka? 
  • Ile razy coś mi wyszło? Ile razy podjąłem ryzyko? Ile razy udało mi się rozjaśnić komuś dzień?
  • Jaki najmniejszy ślad mogę po sobie zostawić? Jakie najmniejsze przedsięwzięcie jest warte mojego czasu? Dla jakiej małej grupy mógłbym zrobić coś ważnego?
  • Dlaczego wierzysz, że to, co robisz jest ważne? Jak daleko już zaszedłeś? 
  • Jaki masz cel w życiu i po co tu jesteś? 
  • Czy nie oszukujesz się, że masz plan działania z umiarem? W których dziedzinach życia wyznajesz zasadę „wszystko albo nic”?
  • Z czego powinienem w swoim życiu zrezygnować?
  • Od czego powinienem zrobić sobie wolne?
  • Jakie decyzje odkładam od dawna? Jakie mam wymówki? Jak będzie wyglądało moje życie i w jakim stresie będzie się toczyło za 6 miesięcy, za rok, za 3 lata, jeśli nie podejmę decyzji?
  • Jakie odczuwam lęki?
  • Co byś sobie powiedział, gdybyś spojrzał na swoją osobę i swoje życie z dystansu, jako osoba z zewnątrz?
  • Czy to, co w większości robisz ma tak naprawdę większe znaczenie? Czy robisz coś pięknego, pomagasz światu i ludziom?
  • Jakie Twoje wybory uczyniły Cię tym, kim jesteś?
  • Czy to, czego się nauczyłem w ciągu dnia, jest tak inspirujące, że jestem gotów dyskutować o tym do pierwszej w nocy? I czy jest ktoś w moim życiu, kto zechce podjąć dyskusję i rzucić mi w niej wyzwanie?
  • Czy wybrałem odwagę zamiast komfortu, kiedy miałem taką możliwość?
  • Co by było gdybym przez 48h postępował zupełnie inaczej niż wszyscy?
  • Na co wydaję mnóstwo pieniędzy? Czy są to rzeczy, które naprawdę potrzebuję?
  • Co by było, gdybym mógł rozwiązywać problemy tylko przez odejmowanie? Co mógłbym umieścić na liście rzeczy do niezrobienia?
  • Jakie mógłbym wdrożyć rozwiązanie umożliwiające mi odcięcie się od sieci na 4-8 tygodni, bez konieczności korzystania z telefonu, internetu i innych urządzeń elektrycznych?
  • Które z zadań, jeśli zostaną wykonane, ułatwi realizację pozostałych lub sprawi, że staną się nieistotne?
  • Co możesz zrobić, żeby pamiętano o Tobie za 200/300 lat?
  • Jakie ograniczenia z przeszłości, realne lub wyimaginowane niesiesz w swoim bagażu?
  • O czym byś mówił, gdyby poproszono Cię o wystąpienie na konferencji TED? A gdyby był to temat nie związany z Twoją specjalizacją?
  • Czy są jakieś sentencje, którymi kierujesz się w życiu albo o których często rozmyślasz?
  • Gdybyś miał do wykorzystania ogromny billboard, to co byś na nim napisał?
  • Jakie rady udzieliłbyś sobie jako 20-latkowi?
  • W jakiej sprawie zmieniłeś zdanie w ciągu ostatnich kilku lat? Dlaczego?
  • W prawdziwość jakiego twierdzenia wierzysz, chociaż nie możesz go udowodnić?

CYTATY:
  • „Kiedy zapominam o tym, kim jestem, staję się tym, kim mógłbym być”. - Laozi 
  • „Umiejętność dostosowania się do poważnie chorego społeczeństwa nie jest żadnym wskaźnikiem zdrowia”. - J. Krishnamurti 
  • „Dajcie mi 6 godzin na ścięcie drzewa, a poświęcę 4 z nich na ostrzenie topora”. - A. Lincoln
  • „Kiedy jesteś załamany, żyjesz w przeszłości. Kiedy ogarnia cię niepokój, żyjesz w przyszłości. Tylko gdy odczuwasz głęboki spokój, możesz doświadczyć teraźniejszości”. - Laozi 
  • „Tajemnica sukcesu polega na tym, żeby pójść na salę, wykonać pracę i wrócić do domu. Robotnicza etyka pracy skrzyżowana z niezłomną wolą. […]. Kiedy podejmiesz decyzję, po prostu nie zmieniaj zdania. Nie zgadzaj się na żadne ustępstwa”. - Ch. Sommer 
  • „Nie chodzi o to, co wiemy, ale o to, co konsekwentnie robimy”. - Tony Robbins
  • „W głębi duszy jestem pewien, że ludzie są plastyczni w znaczeniu pozytywnym: są elastyczni i zdolni do rozwoju. Uważam, że prawie wszystko jest nabyte, nie wrodzone, i to moje przekonanie nie podoba się ludziom, ponieważ oznacza, że muszą się wykazać inicjatywą”. = S. Godin
  • „Prawdziwie sprawny pracownik nie zapycha całego dnia pracą, lecz wykonuje swoje zadania powoli i z namysłem, w spokoju i z radością. Pozwala sobie na odpoczynek w ciągu dnia. Traktuje poważnie tylko ziarno czasu, nie przejmując się plewami”. - H.D.Thoreau
  • „Świat jest nieustannie rozwijającym się przed tobą pasmem możliwości i szans, a sztuka życia polega na tym, żeby z jednej strony mieć odwagę potrzebną do odkrywania nowych rzeczy, a z drugiej być na tyle mądrym, by przestać szukać, kiedy trafisz na coś, czego warto się trzymać. To dotyczy miejsc, ludzi, zawodów. Znalezienie i utrzymanie właściwej proporcji między tymi dwiema rzeczami - odwagą odkrywcy i mądrością pozwalającą trzymać się czegoś wartościowego - jest niezwykle trudne”. - S. Junger
  • „Bogactwo człowieka ocenia się w proporcji do liczby rzeczy, bez których może się obejść”. - H.D.Thoreau 
  • „W ostatecznym rozrachunku aby móc się uważać za człowieka sukcesu trzeba odczuwać wewnętrzny spokój”. - A. de Botton
  • „Śmiało kwestionuj nawet istnienie Boga, albowiem, jeśli jakikolwiek Bóg istnieje, bardziej cenić sobie musi hołd rozumu niż ślepego lęku”. - T. Jefferson
  • „Pragnienie to zawarta z samym sobą umowa, by być nieszczęśliwym, dopóki nie dostaniesz tego, czego pragniesz. […]. Staram się nie pragnąć w życiu więcej niż jednej ważnej rzeczy naraz i pamiętać, że to pragnienie jest osią mojego cierpienia”. - N. Ravikant 

NIGDY NIE PRZESTAWAJCIE SIĘ UCZYĆ! NIGDY!
















Komentarze