Notatki z książki Tima Ferrissa pt. "Plemię mentorów".
- Czy cele, które zrealizowałem, były moimi celami? Czy dążyłem do tego, czego naprawdę pragnąłem?
- Jak dużą część życia zmarnotrawiłem z powodu niedostatecznego lub zbyt drobiazgowego planowania?
- Jak mógłbym skuteczniej odrzucać szum i wybierać rzeczy, których rzeczywiście potrzebuję i pragnę?
- Jak mógłbym dokonać skutecznej oceny własnego życia, moich priorytetów, światopoglądu, miejsca w świecie i wybranej drogi?
- Czy doskonalę i rozwijam posiadane umiejętności? W czym mogę być lepszy?
- Czy wierzę, że pracuję ciężej niż inni? Jeżeli nie, co jeszcze mogę zrobić?
- Co takiego robią rywalizujący ze mną ludzie, czego ja nie robię?
Życie karze za mgliste pragnienia i nagradza za konkretne oczekiwania.
Życie kurczy się lub rozszerza proporcjonalnie do naszej odwagi. - Miarą sukcesu zwykle może być liczba niekomfortowych rozmów, które jesteśmy gotowi przeprowadzić, oraz liczba niekomfortowych działań, które jesteśmy skłonni podjąć.
Umiejętność mówienia NIE: im lepiej wiemy jakie są nasze cele, zasady i wartości, tym łatwiej jest nam odmawiać.
Steven Pressfield:
- […] celem tego wszystkiego jest nawiązanie kontaktu z samym sobą, z własną duszą. Stawienie czoła przeciwnościom. […]. Kim naprawdę jesteś? Czego naprawdę pragniesz? Idź w świat, potknij się i dowiedz się tego.
- Dawno temu postanowiłem, że będę stawiał tylko na siebie.
- Jack LaLanne mawiał, że nie ma nic złego w rezygnacji z ćwiczeń na jeden dzień. Tyle tylko, że w tym dniu nie wolno ci jeść. W ten zwięzły sposób dawał do zrozumienia, że nie wolno tracić koncentracji, jasne, zrób sobie wolne. Zbierz się do kupy. Pamiętaj jednak, że twoją jedyną racją bytu na tej planecie jest podążanie za własną gwiazdą i robienie tego, co podpowiada ci muza. Dzień wypełniony owocną pracą zdumiewająco dobrze wpływa na samopoczucie.
- Główną bolączką naszych czasów jest powierzchowność. […]. Źródłem prawdziwej pracy i prawdziwej satysfakcji jest przeciwieństwo tego, co oferuje internet. Ich początkiem jest wniknięcie głęboko w to, czy się zajmujesz - książkę, album, film - i pozostanie tam przez długi, długi czas.
Kyle Maynard:
- Nie uważam, że porażka tylko czasem jest częścią dążenia do sukcesu - jest nią zawsze. Kiedy czujesz, że więcej już nie dasz rady, wiedz, że jesteś dopiero na początku drogi.
- Richard Machowicz: Dopóki nie jesteś martwy, nie możesz zrezygnować.
- Odkąd trafiłem na wezwanie Josepha Campbella, by podążać za tym, co nas uszczęśliwia, stało się ono moim najważniejszym drogowskazem życiowym. —> Co mnie uszczęśliwia?
„Ludzie myślą, że koncentracja oznacza wybór tego, nad czym należy się skupić. Tymczasem chodzi o coś zupełnie innego. Oznacza odrzucenie setki innych dobrych pomysłów, które się nasuwają. Trzeba starannie je selekcjonować. W gruncie rzeczy jestem tak samo dumny z tego, czego nie zrobiłem, jak z tego, czego się podjąłem. Innowacyjność polega na odrzuceniu tysiąca rzeczy”.
- Steve Jobs
Terry Crews:
- Dostajemy tylko to, czego najbardziej pragniemy, i nauczyłem się koncentrować z laserową precyzją na celu, zadaniu lub projekcie.
- „Bóg nie pozwoli, aby jego dzieła objawiali światu tchórze” (Ralph Waldo Emerson). Uwielbiam ten cytat, ponieważ chodzi w nim o pokonywanie strachu. Każde wielkie, niezwykłe osiągnięcie na tym świecie było dziełem odwagi. […]. Zadaję sobie pytanie o to, co najgorszego może mi się przydarzyć. Odpowiedź zwykle brzmi: mogę umrzeć. Dochodzę wtedy do wniosku, że wolę umrzeć, robiąc coś niesamowitego i zdumiewającego, niż prowadzić bezpieczne i wygodne życie, które szybko bym znienawidził.
- Zdałem sobie sprawę, że muszę pozwolić ludziom odchodzić z mojego życia i nigdy nie wracać.
Debbie Millman:
- Bycie zajętym jest kwestią wyboru. Robimy to, co chcemy robić, koniec, kropka. Kiedy mówimy, że jesteśmy zbyt zajęci, by coś zrobić, tak naprawdę mówimy, że to nie znajduje się na naszej liście priorytetów. Nie znajdujemy czasu na to, aby coś zrobić, tylko go tworzymy. Stwórz sobie czas na robienie tego, co chcesz robić, i rób to.
- Jedna z rad, którą należy ignorować, dotyczy bycia towarzyskim i kontaktowym człowiekiem. Nikogo nie obchodzi, czy jesteś towarzyski i kontaktowy. Musisz mieć własne poglądy i mówić o nich konkretnie, mądrze i z przekonaniem.
- Nie wierzę w istnienie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Wierzę za to, że jeśli twoja praca jest powołaniem, to cieszy cię ona, a nie nuży. Powołanie sprawia, że nie przytłacza cię ogrom pracy i nie odliczasz minut do weekendu. Jest źródłem pozytywnego zaangażowania, które wprowadza harmonię w twoim życiu i dostarcza duchowej strawy. Kiedy robisz to, co kochasz, nie zależy ci na tej równowadze.
Naval Ravikant:
- Szczęście, a przynajmniej wewnętrzny spokój, wynika z poczucia, że w danym momencie niczego nam nie brakuje. Nie dręczą nas rozbuchane pragnienia. Dobrze jest czegoś pożądać. Warto jednak wybrać starannie jedno wielkie pragnienie i odrzucić wszystkie pomniejsze.
- Szczęście jest kwestią wyboru i umiejętnością, którą można rozwijać: a) przedkładaj ciekawość intelektualną nad aktualne mody, b) rób wszystko, co dotąd zamierzałeś, ale z mniejszą obawą, mniejszym cierpieniem, mniejszymi emocjami - wszystko wymaga czasu, c) ignoruj: bieżące wiadomości, malkontentów, ludzi pełnych gniewu, konfliktowych - każdego, kto próbuje cię straszyć niebezpieczeństwami, które nie są konkretne i widoczne, d) nie narzekaj na niesprawiedliwość, bo sprawiedliwość nie istnieje, graj jak najlepiej kartami, które dostałeś.
- Jedynym sposobem, żeby się czegoś nauczyć, jest robienie tego.
„Ekspert to człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie”.
- Niels Bohr
„Mam też na myśli pozornie bogatą, lecz w większości najbardziej ubogą klasę ze wszystkich, która zgromadziła mnóstwo zbędnych rzeczy, ale nie wie, jak ich używać ani jak się ich pozbyć, przez co wiedzie żywot w złotych lub srebrnych kajdanach”.
- H.D. Thoreau
Tim Urban:
- Wszyscy zachowujemy się czasem jak Roark, a czasem jak Keating. Myślę, że kluczem do zrozumienia życia jest rozróżnienie, kiedy lepiej oszczędzać energię psychiczną i postępować jak Keating, a kiedy naprawdę warto naśladować Roarka i myśleć niezależnie (przy kształtowaniu ścieżki kariery, decydowaniu o sposobie wychowywania dzieci, etc.).
- Nie daj się odwieść od zabiegania o coś, na czym ci zależy, zwłaszcza z powodu bezpodstawnych obaw.
- Każdy z nas ma w głowie dwie ważne postacie: racjonalnego decydenta (dorosłego) i małpę natychmiastowej gratyfikacji (dziecko, które nie dba o konsekwencje i chce tylko, żeby w danej chwili wszystko było łatwe i przyjemne). Myślę, że decydent i małpa ciągle ze sobą walczą i małpa zwykle wygrywa.
- Na podstawie listy rzeczy, którym mówię "tak", nauczyłem się robić listę rzeczy, którym mówię „nie”.
„Nie potrafię podać sprawdzonego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się zawsze wszystkich zadowalać”. - H.B. Swope
„Jeśli martwisz się jakąś rzeczą, twoje cierpienie nie wynika z rzeczy samej w sobie, lecz jest skutkiem sposobu, w jaki ją oceniasz. A to możesz w każdej chwili zmienić”. - Marek Aureliusz
Soman Chainani:
- Nie pozwól, żeby ktoś zwiódł cię z obranej drogi, zanim dojdziesz do celu. Ufaj własnej pracy. Zawsze ufaj własnej pracy.
- Medytując, nauczyłem się, że większość idei, opinii, zasad i ustalonych systemów, które mam w głowie, nie jest w gruncie rzeczy prawdziwa. To wszystko są pozostałości dawnych doświadczeń, którym nie pozwoliłem odejść w niepamięć. Przekonałem się, że moja dusza w ogóle nie przemawia za pomocą myśli - mówi uczuciami, obrazami i wskazówkami.
- Zadbaj o to, żeby zawsze mieć na co czekać. To może być praca, mecz koszykówki po godzinach, lekcja śpiewu, warsztaty pisarskie albo randka. Każdego dnia miej w zanadrzu coś, co wywołuje twój zapał. Dzięki temu twoja dusza będzie zawsze pragnęła tworzyć więcej takich chwil.
- Jakaś część mnie umiera za każdym razem, gdy ktoś mi mówi, że zdecydował się na daną pracę po to, żeby wykorzystać ją jako odskocznię do innej kariery, choć w gruncie rzeczy nie angażuje się w nią. Masz tylko jedno życie. Czas jest zbyt cenny. Jeżeli korzystasz z „odskoczni”, prawdopodobnie podążasz ścieżką wytyczoną przez kogoś innego albo przyjmujesz cudzą definicję sukcesu. Stwórz sobie własną.
STOP WIELOZADANIOWOŚCI !!
Richa Chadha:
- Bądź tak dobry, żeby nie można było cię nie zauważyć.
- Nauczyłam się odsuwać od siebie rzeczy i ludzi (w tym przyjaciół i krewnych) wysysających ze mnie energię. […]. Zauważyłam, że kiedy mówię szczerze i otwarcie o moich potrzebach, nikt się nie obraża z powodu odmowy. Ci, którzy czują się urażeni, prawdopodobnie nie doceniają moich potrzeb.
„Urazy żywią ci, którzy są przekonani, że świat jest im coś winien; przebaczenie jest zaś domeną ludzi wystarczająco pewnych swojej wartości, by się nie przejmować”.
- Criss Jami
„NIE NALEŻY GROMADZIĆ, LECZ ELIMINOWAĆ. NIE CHODZI O TO, BY CODZIENNIE MIEĆ WIĘCEJ, LECZ BY MIEĆ MNIEJ. NAJWYŻSZYM STOPNIEM ROZWOJU ZAWSZE JEST PROSTOTA”.
- Bruce Lee
„Na próżno staje się przez większą ilość to, co może stać się przez mniejszą”.
- William Ockham
„Umiejętność ignorowania rzeczy jest jedną z najlepszych dróg do wewnętrznego spokoju".
- Robert J. Sawyer
Max Levchin:
- Szukaj partnera, któremu będziesz próbował codziennie czymś zaimponować i który będzie próbował zaimponować tobie.
- Skupiaj się na swoich mocnych stronach.
- Podejmuj ryzyko, bez ociągania się. […]. Balast komfortowego życia może spowolnić twoje dążenia, jeśli od początku nie przyzwyczaisz się do ryzykowania. […]. Ten etap życia, na którym odpowiadasz tylko za siebie, to najlepszy czas na wyjście ze strefy komfortu, rozpoczęcie lub przyłączenie się do ekscytującego, ryzykownego przedsięwzięcia i porzucenie wszystkiego innego z nadzieją na uczestnictwo w czymś naprawdę wspaniałym.
Neil Strauss:
- Ucz się więcej, wiedz mniej.
- Jeżeli nikt cię nie krytykuje, prawdopodobnie nie robisz niczego godnego uwagi.
- W odmawianiu innym ludziom pomogło mi zadawanie sobie pytania, czy nie odczuwam potrzeby przystania na daną prośbę z obawy lub poczucia winy. Jeżeli tak, uprzejmie odmawiam.
Cukier jest trucizną. Cukier i inne słodziki naturalne i sztuczne należą do najbardziej uzależniających substancji w naszym otoczeniu.
Jerzy Gregorek:
- Trudne wybory, łatwe życie. Łatwe wybory, trudne życie.
- Z Listów moralnych do Lucyliusza Seneki nauczyłem się samokontroli: ciągłego doskonalenia się i gotowości na ewentualny kataklizm. Nauczyłem się też, że kiedy już dochodzi do katastrofy, zwykle stanowi ona jakąś formę żądania czegoś ode mnie. Sygnał, że muszę nad sobą popracować.
- Moja żona często mnie pyta: „Dlaczego jesteś szczęśliwy, kiedy dzieje się coś złego?”. To nie tak, że jestem szczęśliwy; po prostu nie jestem nieszczęśliwy. Skupiam się na eliminacji tego, co złe.
- Jeszcze nigdy nie stworzono niczego ważnego ani trwałego w krótkim czasie. Nie da się niczego osiągnąć, podążając drogą łatwych wyborów. Wierzę, że człowiek może znieść każdą trudność, o ile jest to sensowne i konstruktywne. Trudne wybory oznaczają nieustanny wysiłek, ponieważ mózg musi być zaangażowany w ciągłe poszukiwanie rozwiązań pasujących do danej sytuacji i nie może ograniczać się do przywoływania z pamięci starych formuł. Dzięki trudnym wyborom stajemy się mądrzejsi, bystrzejsi, silniejsi i bogatsi, podczas gdy łatwe wybory cofają nas w rozwoju i sprawiają, że skupiamy się na przyjemności i rozrywce. W każdej trudnej chwili zadawaj sobie pytanie: ”Jaki jest trudny wybór, a jaki jest łatwy?”, od razu będziesz wiedział, jak postąpić.
- (o sobie i żonie) Nigdy nie żałowaliśmy żadnej inwestycji w naszą edukację. […]. Nasza praca jest syntezą tysięcy książek, które przeczytaliśmy w ciągu wielu lat. Nigdy nie przestaniemy się uczyć. Uważamy, że to książki czynią nas ludźmi.
- „Do dzisiaj uczyliście się pilnie i powtarzaliście to, co świat do was mówił. Naszym celem w ciągu następnych czterech lat będzie nauczenie was samodzielnego myślenia. Jeśli nam się to uda, stworzycie coś, czego świat wcześniej nie widział, ale jeśli zawiedziemy, zawsze będziecie tylko kopiowali i powtarzali po innych. Potraktujcie to poważnie i studiujcie sumiennie, ale też otwórzcie umysły i ruszcie wyobraźnią. Któregoś dnia będziecie tworzyli nowy świat i mam nadzieję, że będzie lepszy niż ten, w którym żyjecie”.
Aniela Gregorek:
- „Przyjaźń rodzi się w chwili, w której jedna osoba mówi do drugiej: Co? Ty też tak masz? Myślałem, że jestem jedyny”. - C.S. Lewis
- „Śmiać się często i dużo, zdobyć szacunek inteligentnych ludzi i sympatię dzieci, […] zostawić świat nieco lepszym, […] wiedzieć, że choćby jedno życie było łatwiejsze dzięki tobie. To właśnie znaczy odnieść sukces”. - Ralph Waldo Emerson
- „Niektórzy ludzie widzą rzeczy takie, jakimi są, i pytają „dlaczego?”. Ja śnię o rzeczach, które nigdy nie istniały, i pytam: „dlaczego nie?”. - Robert Kennedy
- "Nie da się żyć bez ponoszenia porażek, chyba że żyjesz tak ostrożnie, że równie dobrze mógłbyś nie żyć w ogóle - ale wtedy i tak jesteś z góry przegrany”. - J.K. Rowling
- „Kiedy akceptuję cię takim, jakim jesteś, sprawiam, że stajesz się gorszy. Jeżeli jednak traktuję cię jak człowieka, którym mógłbyś się stać, pomagam ci w dążeniu do tego”. - J.W. Goethe
- Mówię „nie” obwinianiu, narzekaniu i plotkom. Jeżeli nie masz niczego pozytywnego do powiedzenia, lepiej milcz.
Amelia Boone:
- Nikt nie jest ci nic winien. Jeżeli czegoś chcesz, musisz na to zapracować.
- „Walka kończy się tam, gdzie zaczyna się wdzięczność”. - N.D. Walsch
- Przekonałam się, że źródłem prawdziwego spełnienia jest samo działanie. Rozejrzyj się za dziedziną, w której podoba ci się proces, a wyniki przyjdą same.
„Bogactwo człowieka jest proporcjonalne do liczby rzeczy, bez których może się obejść”.
- H.D. Thoreau
„Tym, co da się zmierzyć, można zarządzać”.
- Peter Drucker
Anna Holmes:
- W ogólnym rozrachunku nikt nic nie wie albo raczej wszyscy musimy się wiele nauczyć, a to może zająć całe życie. Sprawdzaj informacje pochodzące od innych ludzi i traktuj je jak wskazówki, na podstawie których możesz podejmować własne decyzje, a nie jak wytyczne do ścisłego przestrzegania.
- „Idź za głosem ciekawości zawsze, gdy tylko go usłyszysz”. Otwarty umysł i nieustająca chęć uczenia się - poznawania innych, siebie, świata i własnego miejsca w nim - to ważny sposób wyrażania siebie, a przy tym dość tani, często darmowy!
- (…) zrozumienie własnego ciała i wiara w jego możliwości może się przełożyć na poczucie własnej wartości, koncentrację oraz równowagę psychiczną i emocjonalną.
Andrew Ross Sorkin:
- Wytrwałość jest ważniejsza od talentu.
- „Nie martwisz się?" - „Czy to pomoże?” Zawsze zadaję sobie to pytanie, praktycznie codziennie. Kiedy patrzysz na wszystko w ten sposób, bardzo skutecznie przebijasz się przez nieistotne rzeczy.
Rabbi Lord Jonathan Sacks:
- „Co robisz kiedy czujesz się przytłoczony albo brakuje ci koncentracji?”: Przypominam sobie, co wpisałem do systemu nawigacji satelitarnej mojego życia: gdzie chcę być za 10-20 lat od dzisiaj? Jaki jest mój ostateczny cel? Trzeba zastanawiać się nad takimi rzeczami zawsze, gdy pojawia się uczucie przytłoczenia. Świadomość tego celu pomaga w dokonaniu najważniejszego rozróżnienia w życiu, czyli odróżnienia możliwości do wykorzystania, od pokusy, której trzeba się oprzeć.
Julia Galef:
- Myślę, że większość zaleceń jest zła, ponieważ są zbyt uniwersalne. „Częściej ryzykuj”, „nie bądź dla siebie zbyt surowy”, „pracuj ciężej”. Problem polega na tym, że niektórzy ludzie potrzebują większego ryzyka, podczas gdy inni nie powinni za bardzo ryzykować. Niektórzy powinni być dla siebie bardziej wyrozumiali, a inni za bardzo sobie pobłażają. Niektórzy powinni pracować ciężej, zaś inni już zbliżają się do krawędzi wypalenia. I tak dalej. Myślę więc, że najbardziej przydatne zalecenia dotyczą zwiększania jakości własnych osądów - zdolności do rzetelnego oceniania swojej sytuacji (nawet jeśli prawda nie jest pochlebna ani wygodna), dostępnych opcji oraz koniecznych kompromisów. Dobry osąd umożliwia dokonanie oceny, czy dane zalecenie jest dla ciebie odpowiednie, czy też nie, bez niego nie zdołasz odróżnić dobrej rady od złej.
Annie Duke:
- Po pierwsze, szukaj odmiennych opinii. Zawsze staraj się mieć w swoim otoczeniu ludzi, którzy się z tobą nie zgadzają i mogą szczerze oraz produktywnie odgrywać rolę adwokata diabła. Podejmuj wysiłek wsłuchiwania się w opinie osób mających inne poglądy i przekonania niż ty. Unikaj zamykania się w kręgu osób myślących tak samo. Ciesz się możliwością poznania stanowiska ludzi, którzy się z tobą nie zgadzają. Staraj się zmieniać zdanie w jednej spawie dziennie. (…) Nie bój się nie mieć racji. Myląc się, zyskujemy po prostu możliwość lepszego poznania prawdy. Po drugie, bądź elastyczny i otwarty na nowe możliwości pojawiające się w twoim życiu. Bądź otwarty na to, co przynosi świat. Nie obawiaj się zmiany pracy albo zawodu, bez względu na to, ile pracy w coś włożyłeś. Nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. A poczucie, że masz już wszystko poukładane, może cię zablokować i zamknąć twoje oczy na możliwe zmiany.
Esther Perel:
- Zawsze miej czas na to, aby zauważyć i docenić innych ludzi, nie tylko wtedy, kiedy wiesz, że coś dzięki temu zyskasz. Ludzie odpowiadają uprzejmością na uprzejmość i szacunkiem na szacunek. Relacje, nawet przelotne, zawsze są bramą do nowych możliwości.
„Tym, co sprawia, że widok rzeki wydaje się ludziom tak kojący, jest jej brak wątpliwości - rzeka doskonale wie, dokąd zmierza i nie chce płynąć nigdzie indziej”.
- Hal Boyle
Josh Waitzkin:
- Rób to, co kochasz, w sposób, jaki ci odpowiada, i wkładaj w to całe serce i duszę. Nie poddawaj się inercji. Niech kwestionowanie własnych założeń oraz przyjmowanych przez otaczające cię osoby stanie się twoim sposobem na życie. Zwracaj uwagę na to, jak podświadomie walczysz o utrzymanie swojego schematu pojęciowego, nawet jeśli zwodzi cię on na manowce i powoduje ogromny ból. Wykorzystaj ciało do treningu umysłu.
- Rady, które należy ignorować: Idź utartym szlakiem. Unikaj ryzyka. Działaj ostrożnie. Noś garnitur.
- Moja główna zasada głosi, że nie ma lepszej inwestycji niż we własny rozwój, dlatego przyjmuję tylko te propozycje współpracy, które stanowią dla mnie wyzwanie intelektualne i pozwalają mi się doskonalić. (…) angażuję się tylko w te przedsięwzięcia, które mogą mnie kompletnie pochłonąć. Poza tym nawiązuję współpracę tylko z ludźmi, których kocham albo wierzę, że mógłbym pokochać.
Jason Fried:
- Skup się na umiejętności pisania. Zauważyłem, że jest to jedna z rzeczy, za pomocą których naprawdę można się wyróżnić. W dzisiejszych czasach komunikacja opiera się w coraz większym stopniu na piśmie. Nabierz jak największej wprawy w artykułowaniu swoich myśli słowami, bez pomocy innych środków wyrazu, a zostawisz innych daleko z tyłu.
- Bardzo uważaj na co poświęcasz swoją uwagę. Czas i uwaga to dwie bardzo różne rzeczy. Są twoimi najcenniejszymi zasobami umożliwiającymi posuwanie się do przodu. Tak samo jak idziesz przez powietrze i płyniesz przez wodę, tak pracujesz poprzez uwagę. Jest ona medium pracy. Choć ludzie często mówią, że brakuje im czasu, pamiętaj, że uwagi zawsze będziesz miał mniej. Najlepiej pracujesz wtedy, gdy poświęcasz czemuś całą uwagę, ale wszyscy będą o nią zabiegali. Chroń ją i oszczędzaj.
- Zdałem sobie sprawę z tego, że z im większym wyprzedzeniem się na coś zgadzam, tym bardziej tego żałuję, kiedy muszę się wywiązać z obietnicy. Zbyt łatwo zgadzamy się na rzeczy mające się odbyć w odległej przyszłości, ponieważ w teraźniejszości nie wiąże się to z żadnymi kosztami.
„Rób to, co możesz, za pomocą tego, co masz, tam, gdzie jesteś”.
- Theodore Roosevelt
„Wystrzegaj się inwestycji budzących aplauz. Tłem najwybitniejszych posunięć jest ziewanie obserwatorów”.
- Warren Buffett
„We wszystkich sprawach dobrze jest od czasu do czasu zakwestionować rzeczy, które od dawna uważaliśmy za oczywiste”.
- Bertrand Russell
„Bardzo ważny jest wybór tego, czego nie należy robić”.
- Iggy Pop
„Wiedza jest początkiem praktyki; czyn jest ukoronowaniem wiedzy”.
- Wang Yangming
„Nie ma nic bardziej bezużytecznego niż efektywne robienie tego, czego w ogóle nie należy robić”.
- Peter Drucker
„Jeśli stracisz godzinę o poranku, będziesz jej szukał przez cały dzień”.
- żydowskie powiedzenie
„Działanie nie zawsze przynosi szczęście, ale nie ma szczęścia bez działania”.
- Benjamin Disraeli
„Wszelkie czyny są ryzykowne, więc ostrożność nie polega na unikaniu niebezpieczeństw (co jest niemożliwe), lecz na kalkulowaniu ryzyka i zdecydowanym działaniu. Lepiej popełniać błędy z ambicji niż z gnuśności. Lepiej mieć siłę do śmiałych przedsięwzięć niż do znoszenia cierpienia”.
- Niccolo Machiavelli
„Ludzie szukają dla siebie ustronnego schronienia na wsi, nad morzem lub w górach. Nie ma jednak spokojniejszego i bardziej oddalonego od problemów ustronia niż własny umysł. […] Szukaj w nim pociechy i odrodzenia”.
- Marek Aureliusz
Arianna Huffington:
- Przedtem dzieliłam czas na czas pracy i czas wolny, i zawsze starałam się mieć jak najwięcej tego pierwszego. Teraz rozumiem, że nie da się tego rozdzielić, ponieważ czas poświęcany na odpoczynek, spacery, wyłączanie się, medytowanie, także jest czasem pracy, w tym sensie, że kiedy się wyłączam i ładuję akumulatory, staję się lepsza, bardziej efektywna i szczęśliwa zarówno w pracy, jak i w życiu.
- Ceną sukcesu nie musi być wypalenie.
Gary Vaynerchuk:
- Cierpliwość w skali makro, szybkość w skali mikro. Nie wybiegać myślą o osiem lat naprzód, tylko skupić się na najbliższych ośmiu dniach. Myślę, że ludzie są strasznie niecierpliwi w skali makro. Z kolei ja jestem niewiarygodnie cierpliwy w skali lat i dekad, za to niezwykle szybki i narwany w skali minut i dni. Naprawdę uważam, że wszyscy inni postępują odwrotnie. Podejmują w pośpiechu głupie decyzje o tym, co będą robili za kilka lat, ale w skali dni marnują czas oglądając cholernego Netfliksa. Mając 22 lata bardzo się przejmują tym, co będą robili w wieku 25 lat, ale co czwartek wieczorem chlają na umór. Grają w Madden NFL. Tracą czas na House of Cards. Potrafią codziennie poświęcić 4,5 godziny na aktualizowanie swojego profilu na Instagramie. To jest niesamowicie ważne. Ludzie są niecierpliwi w skali makro, za to bardzo cierpliwi w skali mikro. Marnują dni zamartwiając się tym, co będzie za kilka lat. Ja nie martwię się latami, bo wyciskam dosłownie wszystko z każdej sekundy życia, nie mówiąc już o dniach. To musi się sprawdzić.
Tim O’Reilly:
- […] książki i czerpana z nich mądrość ukształtowały mój sposób myślenia.
- […] kultura różni się od edukacji tym, że polega na rozwijaniu osobowości za pomocą muzyki, sztuki, literatury i filozofii, a nie tylko na umieszczaniu tych rzeczy we własnej bibliotece albo życiorysie. Mówi o wzajemnych zależnościach między kulturą a życiem, o tym, że lektury mogą wzbogacać nasze przeżycia, a to, co przeżywamy, wzbogaca lekturę.
- Wartość można zmierzyć - da się porównać to, co wynika z twojej działalności, z tym, co robią inni.
- Przezorność jest wielką cnotą; zawsze pamiętaj o tym, że któregoś dnia odległa przyszłość stanie się teraźniejszością, a dokonywane dzisiaj wybory ograniczą twoje przyszłe możliwości decydowania o swoim czasie.
- „Pozwól życiu dojrzeć i spaść. Wola nie jest drogą”. - Laozi
- Uważamy bycie inteligentnym i zmotywowanym za warunek posuwania się naprzód. Czasem jednak postawa nacechowana bystrą czujnością jest znacznie mądrzejsza i przynosi lepsze efekty. Opanowanie umiejętności kierowania się wyczuciem, podążania drogą ciekawości i zainteresowania może cię zaprowadzić do miejsc, do których nigdy byś nie trafił wiedziony silną motywacją. […]. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu, który ci powie co wybrać. Sokrates nazywał go swoim daimonem. Laozi powiedział zaś, że „światły człowiek wie, kiedy działać, a kiedy się wstrzymać”.
Tom Peters:
- Ludzie mówią: „Myśl z rozmachem. Miej fascynującą wizję!”. Ja mówię: Bez przesady. Zrób coś fantastycznego, zanim zapadnie wieczór. […]. Doskonałość jest kwestią następnych pięciu minut albo w ogóle nie istnieje. Zależy od jakości rozmowy, którą przeprowadzisz w ciągu następnych pięciu minut. Od jakości twojego następnego maila. Zapomnij o długim okresie. Postaraj się, żeby następne pięć minut było prawdziwą petardą.
- Podstawą sukcesu zawodowego i spełnienia osobistego jest uprzejmość, przyzwoitość i życzliwość. Dobre maniery bardzo się opłacają.
Bear Grylls:
- „To, co dobre, i to, co bolesne - wszystko jest przywilejem”.
- Rhinoceros Success Scotta Alexandra. […] dowiedziałem się z niej głównie tego, że życie jest ciężkie, przypomina dżunglę i nagradza nosorożce, które walą śmiało do celu i nigdy się nie poddają. A przede wszystkim nie należy się zadawać z krowami, które dryfują bez celu i pozbawiają całą tę podróż wszelkiej radości i sensu.
- „Sztormy nas wzmacniają”. - Nie bój się trudności. Stawiaj im czoło odważnie, wybieraj mniej uczęszczane szlaki, najeżone przeszkodami, ponieważ większość ludzi ucieknie, zobaczywszy pierwszą zapowiedź walki. Sztorm daje nam szansę określenia siebie, wyróżnienia się. Zawsze wyłaniamy się z niego silniejsi.
- Ważne jest, aby być życzliwym wobec ludzi. Życzliwość ma ogromne znaczenie w życiowej podróży. To ona odróżnia dobrych od wybitnych.
- Opanuj umiejętność cieszenia się procesem, zamiast ciągłego dążenia do przyszłości. Opanowanie umiejętności delektowania się chwilą bardzo zmieniło moje życie. To, co dobre, i to co bolesne - wszystko jest przywilejem.
- Co robisz, kiedy czujesz się przytłoczony albo brakuje ci koncentracji?: Zbieram się w sobie, wzmagam wysiłki i nigdy się nie poddaję. To nie fizyka jądrowa, ale też nie jest łatwo, a większość ludzi w chwili napotkania trudności rozgląda się za jakąś wymówką albo myśli o zmianie taktyki. Często jednak kiedy robi się ciężko, musisz tylko zacisnąć zęby i iść do przodu. Magia polega na tym, że gdy zaczynają się schody, zwykle jesteś już dość blisko celu! Jeszcze chwila koncentracji, poświęcenia i samozaparcia i już osiągasz to, co chciałeś. Rozglądasz się i widzisz, że większość ludzi zniknęła. Poddali się w ostatniej fazie zmagań.
„Gdybym miał godzinę na rozwiązanie problemu, przez pięćdziesiąt pięć minut myślałbym o problemie, a przez pięć o rozwiązaniach”.
- Albert Einstein
„Doskonałość nie polega na tym, że nie można już nic dodać, lecz na tym, że nie można już nic ująć”.
- Antoine de Saint-Exupery
Kevin Kelly:
- Zawsze gdy muszę zdecydować, czy przyjąć jakieś zaproszenie, po prostu udaję, że dane wydarzenie ma mieć miejsce następnego dnia. Łatwo zgodzić się na coś, co ma się wydarzyć za sześć miesięcy, ale jeśli mam zaakceptować zaproszenie na jutrzejszy poranek, musi to być coś naprawdę niezwykłego.
- Nie staraj się szukać swojej pasji. Zamiast tego opanuj po mistrzowsku jakąś umiejętność albo wiedzę, którą inni uważają za wartościową. […]. Nie musisz tego uwielbiać, musisz tylko być w tym najlepszy. Kiedy już zostaniesz mistrzem, nagrodą będą nowe możliwości, dzięki którym odejdziesz od zadań, których nie lubisz, w stronę tych, które sprawiają ci radość. Jeżeli będziesz stale tak optymalizował swoje mistrzostwo, w końcu trafisz na swoją pasję.
Ashton Kutcher:
- Im dłużej przyglądam się ludziom i temu, jak działają różne systemy, tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, że to wszystko jest wymyślone. Można sypać filozofami jak z rękawa, cytować książki i znanych ludzi, przytaczać doktryny, jakby jedne były w jakiś sposób bardziej wiarygodne od innych, ale im głębiej kopiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego, że opieramy się na wielkiej zbiorowej fikcji.
- Zbyt wielu ludzi czeka, aż wszystko ułoży się dla nich idealnie, żeby mogli zrobić to, co zamierzają. Szkoda czasu.
- Pisanie postów to nie robota, tylko gadanie… i jest niewiele warte. Ludzie myślą, że wspierają jakąś ważną inicjatywę, a w rzeczywistości ograniczają się do pisania o tym w mediach społecznościowych. Jeśli chcesz coś robić, to rób. Wszystko inne jest czczą gadaniną.
- Bądź uprzejmy, punktualny i pracuj cholernie ciężko, dopóki nie staniesz się wystarczająco utalentowany, by być szczerym, trochę spóźnialskim i korzystać z wakacji, ale nawet wtedy… nadal bądź uprzejmy.
„Skłonność do krzątaniny nie jest pracowitością”.
- Seneka
„Służba innym to czynsz, który płacimy za nasze miejsce na świecie”.
- Muhammad Ali
„Jest wiele rzeczy, których mądry człowiek wolałby nie wiedzieć”.
- Ralph Waldo Emerson
Jerome Jarre:
- Dostrzegam wyraźny schemat odrzucenia ze strony ludzi za każdym razem, gdy próbuję zbliżyć się do własnego „ja”, więc uczucie pozornej porażki stało się dla mnie bardziej paliwem niż obciążeniem.
- Billboard: „Spraw, żebyś był z siebie dumny”. Myślę, że poświęcamy zbyt dużo czasu na zadowalanie innych. A przecież wszystko jest w nas. Nasz instynkt, nasze wewnętrzne dziecko, nasza dusza - wszystko to, dzięki czemu wiemy, co jest dobre dla nas i dla świata. Wyrażane publicznie w internecie opinie naszych znajomych i obcych ludzi tego nie zastąpią.
- Masz 99 lat, leżysz na łożu śmierci i dostajesz szansę powrotu do dnia dzisiejszego. Co byś zrobił? - Wiele razy odpowiadałem sobie na tak postawione pytanie w obliczu trudnych decyzji.
- Wszyscy jesteśmy małymi bogami. Chodzi mi o to, że jesteśmy stwórcami i nie powinniśmy karmić swojego ego, tylko rozwijać świadomość. To znaczy, że wszechświat nie tyle nas otacza, co istnieje także wewnątrz nas.
- Nie wierz żadnemu guru - ani marketingowemu, ani żadnemu innemu. Każdy, kto mówi, że wie lepiej od ciebie, jak masz żyć, przede wszystkim odbiera ci siłę sprawczą.
- Kiedy praca zajmuje 99 procent twojego życia, to albo jesteś naprawdę kiepski w tym, co robisz, albo zupełnie straciłeś równowagę w życiu, a w obu przypadkach nie ma powodów do dumy.
- Radzę też jak najszybciej zacząć prawdziwe życie, tzn. odłączenie się od mediów społecznościowych, wyjazd z wielkiego miasta i odzyskanie kontaktu z realnym światem: naturą, własną duszą, twoim wewnętrznym dzieckiem. Szanuj siebie. Większość ludzi na świecie żyje w uśpieniu, odgrywając role statystów w wielkiej iluzji. Nie musisz się na to godzić. Możesz wybrać inny styl życia. Wszystko jest w tobie. Sam poznasz odpowiedzi, kiedy poświęcisz trochę czasu na poszukiwanie siebie i zaufasz sobie. Jeżeli studiujesz ekonomię, PR albo marketing, od razu rzuć studia. Na świecie nie brakuje marketingowców i ludzi biznesu. Nie trzeba nam ich więcej. Świat potrzebuje uzdrowicieli i ludzi z sercem, potrafiących rozwiązywać problemy. Twoje serce jest milion razy potężniejsze od twojego rozumu.
„Wszystko, co tworzysz w dużej skali albo z wielką pasją, przyciąga chaos”.
- Francis Ford Coppola
„Nie staraj się iść po śladach mędrców, lecz szukaj tego, czego oni szukali”.
- Matsuo Basho
„Rzeczy, które posiadasz, tak naprawdę posiadają ciebie”.
- Chuck Palahniuk
„Regularnie wymyślaj siebie od nowa”.
- Peter Guber
Daniel Ek:
- Kiedy się na coś odważysz, od razu znajdziesz się dalej niż 99 procent ludzi.
- Dobre rzeczy przytrafiają się tym, którzy harują bez wytchnienia i nigdy się nie poddają.
Strauss Zelnick:
- Nigdy nie narażaj na szwank swojej uczciwości. Reputacja to wszystko, co masz.
- Zastanów się, co dla ciebie znaczy sukces. Nie przyjmuj bezkrytycznie poglądów innych ludzi ani obiegowych sądów na ten temat. Napisz na kartce, jak będzie wyglądało twoje życie osobiste i zawodowe za 20 lat, jeśli odniesiesz sukces w tych dziedzinach. Następnie cofaj się do dnia dzisiejszego. Dbaj o to, żeby dokonywane przez ciebie wybory służyły realizacji tych celów.
„Kiedy zapominam o tym, kim jestem, staję się tym, kim mógłbym być”.
- Laozi
Tony Hawk:
- Miernikiem sukcesu nie powinien być zysk finansowy, prawdziwy sukces polega na tym, że robisz to, co kochasz, i z tego żyjesz. Postaraj się zgłębić wszystkie aspekty wybranej dziedziny albo zawodu, ponieważ w ten sposób zdobędziesz przewagę nad rywalami i zapewnisz sobie więcej możliwości zatrudnienia, często lepszych.
„Życie kurczy się lub rozszerza proporcjonalnie do naszej odwagi”.
- Anais Nin
Sarah Lewis:
- Najważniejszą rzeczą jest dbanie o to, żeby najważniejsza rzecz była najważniejszą rzeczą.
- Jaki masz niezwykły albo absurdalny nawyk: Pilnowanie prywatności w okresie intensywnej pracy twórczej. Przestaję wtedy korzystać z mediów społecznościowych i rezygnuję z większości spotkań.
- Robienie zbyt wielu rzeczy z powodu podjętych zobowiązań wyczerpuje. Obowiązki zrodzone z pasji dodają energii.
Gabor Mate:
- Don Kichot - opowieść o najpiękniejszym i najrozsądniejszym szaleńcu w historii literatury światowej.
- Otworzyłem się na świat poszukiwań duchowych i pierwszy raz doświadczyłem oddzielenia poczucia własnego ja od mojego wciąż zajętego, zmotywowanego i nieustannie niezadowolonego umysłu.
- Joga: To mnie odmieniło, dało mi poczucie dostępu do wewnętrznej przestrzeni i lekkości, o których istnieniu dotychczas nie wiedziałem.
- Nie myl determinacji z autentycznym, głębokim poczuciem powołania. Determinacja wyczerpuje i prowadzi do niespełnienia, podczas gdy powołanie jest pożywką dla duszy i raduje serce.
- Zyskałem bardzo potrzebną możliwość zbadania kim jestem, kiedy po prostu jestem i nie muszę czegoś robić.
- Czy to, co teraz robię, jest zgodne z moim życiowym powołaniem?
Tommy Vietor:
- Nie skupiaj się na zarabianiu pieniędzy. Nie martw się, że nie masz planu. Nie przesadzaj z budowaniem sieci kontaktów i przygotowywaniem się na następny krok. Staraj się ze wszystkich sił znaleźć zajęcie, które pokochasz, ponieważ przygnębiająca prawda jest taka, że większość ludzi nie udaje się podjąć pracy budzącej ich pasję. Wielu uważa codzienną rzeczywistość za mordęgę i żyje tylko dla weekendów.
- Skonsumowanie mniejszej ilości wartościowych informacji zawsze będzie dla mnie lepsze niż próba pochłonięcia wszystkiego.
- PRZESTAŃ GAPIĆ SIĘ W TELEFON!
„Nie wierz we wszystko, co pomyślisz”.
- BJ Miller
John Arnold:
- Ignoruj rady, zwłaszcza na początku kariery. Nie ma uniwersalnej drogi do sukcesu.
- Udział w bezproduktywnym spotkaniu wiąże się z ogromnymi kosztami utraconych możliwości.
„Harmonogram chroni przed chaosem i kaprysami. Jest jak sieć do łapania dni”.
- Annie Dillard
Mr. Money Moustache:
- Absurdalny nawyk: Wieszanie prania na sznurze, żeby wyschło w promieniach słońca, zbieranie i rąbanie drewna na opał, odgarnianie ogromnych ilości śniegu po śnieżycy. Cieszy mnie spędzanie długich godzin na wykonywaniu takich realnych, tradycyjnych czynności w celu uniknięcia wessania przez wir sztucznych spraw biznesowych, pieniędzy i internetowego trajkotu.
- Prawdziwym wskaźnikiem jakości życia jest odpowiedź na pytanie: Na ile jestem zadowolony z mojego życia w tej chwili? Prowadzi to, do zwiększenia ilości dobrego czasu i zmniejszenia liczby gorszych chwil.
- Kluczem do wspaniałego życia są serie wspaniałych dni. Takich, które będziesz mógł dobrze oceniać jeden po drugim. Okazuje się, że są dość proste mechanizmy umożliwiające przeżycie wspaniałego dnia. Zacznij od wyspania się i zjedzenia dobrego posiłku, odłóż na bok telefon/gazetę/komputer i zaplanuj czynności, które uczynią ten dzień wspaniałym. Kilka godzin aktywności fizycznej, trochę ciężkiej pracy, możliwość pośmiania się z innymi ludźmi albo udzielenia im pomocy - i już jesteś w domu. Długofalowym wyzwaniem jest więc takie zorganizowanie sobie życia, żeby miało więcej treści, a mniej wypełniaczy. Przyglądaj się każdej czynności wykonywanej w ciągu dnia i myśl: Czy dzięki temu przeżyję dobry dzień, a jeśli nie, to czy jest na świecie ktoś, kto zdołał wyeliminować tę czynność ze swojego życia i osiągnąć większy sukces niż ja?
Nick Szabo:
- Wszyscy chcą społecznego dowodu słuszności - od pochlebstw przyjaciela po internetowe lajki i głosy poparcia. Im mniej zależy ci na pozytywnych opiniach na temat twoich pomysłów, tym oryginalniejsze obszary możesz eksplorować i tym większa będzie twoja kreatywność oraz - w długim okresie - twoja użyteczność dla społeczeństwa.
Jon Call:
- Jeśli nie potrafisz się z tego śmiać, przegrywasz. Postanowiłem, że to motto będzie moim drogowskazem. Najlepsze w tym zdaniu jest to, że wszystkie wyjątki od tej reguły są źródłem ważnych lekcji. Nie byłoby ci do śmiechu, gdyby ktoś umarł - zwłaszcza ktoś bliski - ale to znaczy, że w życiu nie zawsze wygrywamy. Czasem rzeczywiście przegrywamy. Byłoby jednak lepiej, gdybyśmy potrafili odróżniać prawdziwą porażkę od słabości charakteru. Zadrapanie lakieru na samochodzie albo zapomnienie o wyniesieniu śmieci przed terminem odbioru to denerwujące rzeczy, z których jednak powinieneś się kiedyś śmiać - i to raczej prędzej niż później. Im szybciej zaczniesz się z czegoś śmiać, tym szybciej możesz skupić się na życiu. Im szybciej opanujesz zdolność śmiania się z siebie, tym szybciej zaczniesz żyć pełnią prawdziwego życia.
„Życie jest śmiałą przygodą, albo niczym w ogóle”.
- Helen Keller
„Dawno temu naszła mnie myśl, że ludzie wielkich dokonań rzadko siedzą i czekają, aż coś im się przydarzy. To oni wywołują zdarzenia”.
- Leonardo da Vinci
Dan Gable:
- Uwielbiam się pocić. To dla mnie oczyszczający proces. Nie chodzi o zwyczajne spocenie się, tylko o wyciśnięcie z siebie siódmych potów. Można to osiągnąć za pomocą intensywnych ćwiczeń fizycznych, ale ja korzystam z sauny wszędzie, gdzie tylko mogę. Dla mnie to codzienny obowiązek i jeśli tego nie zrobię, po prostu dostaję drgawek.
- Sumienna praca i gromadzenie aktywów to jak wygrana na loterii rozłożona na lata. Musisz ciężko pracować każdego dnia, codziennie robić postępy i codziennie zarabiać pieniądze. Po jakimś czasie będziesz w świetnej kondycji.
Darren Aronofsky:
- Mnóstwo zależy od wytrwałości. To najważniejsza cecha.
- Jeśli zbierzesz w pokoju dziesięć osób i każesz im wybrać jeden smak lodów, wybiorą waniliowy. Jest nieustanna presja na zachowania konformistyczne. Tymczasem oryginalność zdarza się tylko na obrzeżach rzeczywistości. A praca na tej granicy jest zawsze niebezpieczna, ponieważ łatwo zrobić krok w stronę szaleństwa. Unikaj pokusy trzymania się środka i ignoruj takie rady. Najlepsze wyniki daje przesuwanie granic.
Dr Michael Gervais:
- „Każdy dzień to okazja, by stworzyć żywe arcydzieło”. - Mamy znacznie większą kontrolę nad własnym życiem, niż nam się wydaje. Tworzymy lub współtworzymy własne doświadczenia, a każdy dzień daje nam nową okazję, żeby w pełni przeżyć bieżącą chwilę. To właśnie w tej chwili objawia się i wyraża nasz potencjał. Żywe arcydzieło nie jest namalowane na płótnie, wykute w kamieniu ani zapisane na papierze. To dążenie do praktycznej mądrości i wiedzy i wyrażanie ich.
- Jedna z najbardziej wartościowych inwestycji w twoim życiu? - Inwestowanie w rozwój innych ludzi. […] tego, co prawdziwe, piękne i dobre, doświadczamy właśnie za pośrednictwem naszych relacji. Za ich pośrednictwem przejawiają się nasze najlepsze wyniki i objawia się nasz potencjał, sens i cel.
„Przeszkody to te przerażające rzeczy, które widzisz, kiedy spuszczasz wzrok z celu”.
- Henry Ford
„Źródłem wszelkiego szczęścia jest spożyte bez pośpiechu śniadanie”.
- autor nieznany
Aisha Tyler:
- Wszystko, czego pragniesz, znajduje się po drugiej stronie strachu.
- Staram się odrzucać wszystko, co nie zwiększa mojej energii osobistej lub twórczej.
- Samotność zawsze cudownie mnie wzmacnia. To zdumiewające, jak mało czasu tylko dla siebie mamy w ciągu dnia. Samotność jest czymś wyjątkowym.
„Niech pierwszy impuls minie. Poczekaj na drugi”.
- Baltasar Gracian
Terry Laughlin:
- Życie nie ma nam dawać sukcesu ani satysfakcji, tylko stawiać wyzwania umożliwiające rozwój. Mistrzostwo to tajemniczy proces, dzięki któremu w miarę nabierania wprawy pokonywanie tych wyzwań staje się coraz łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące. Kluczem do zadowolenia jest osiągnięcie stanu nirwany, w którym uwielbienie ćwiczenia dla samego ćwiczenia (wewnętrzne) zastępuje nasz pierwotny cel (zewnętrzny) i staje się naszym świętym Graalem. Antytezą mistrzostwa jest poszukiwanie łatwych rozwiązań. Pięć kroków prowadzących do mistrzostwa: a) Wybierz wartościowe i ważne wyzwanie. b) Znajdź mistrza (takiego jak George Leonard), który pomoże ci wytyczyć drogę i wyznaczyć priorytety. c) Ćwicz sumiennie, zawsze dążąc do doskonalenia najważniejszych umiejętności i do stopniowego wchodzenia na coraz wyższe poziomy kompetencji. d) Polub okresy stabilizacji. Źródłem istotnego postępu są krótkie, emocjonalne skoki naprzód, po których następują długie okresy bez widocznego rozwoju. Choć może ci się wydawać, że stoisz w miejscu, w rzeczywistości przekształcasz nowe zachowania w nawyki. Uczenie trwa na poziomie komórkowym, o ile przestrzegasz zasad skutecznego ćwiczenia. e) Mistrzostwo jest podróżą, nie celem. Prawdziwi mistrzowie nigdy nie uważają, że je osiągneli. Zawsze można się jeszcze czegoś nauczyć i jeszcze bardziej rozwinąć posiadane umiejętności.
- Jeżeli Twoim najwyższym celem jest stopniowe, cierpliwe uczenie się i rozwijanie najważniejszych umiejętności i kluczowych kompetencji, a uznanie, awans i korzyści finansowe uważasz za naturalne skutki osiągniętej doskonałości, masz znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu i zadowolenia, a być może także sławy w swojej dziedzinie. Głównymi motywami mojego postępowania w trwającej ponad 40 lat karierze trenera pływackiego były: a) Ciągłe pogłębianie zrozumienia techniki i jej wpływu na wynik. Nigdy nie zadowalało mnie to, że mam ostatnie słowo; zawsze miałem pewność, że mogę jeszcze dojść do dalszych spostrzeżeń i poznać nowe niuanse. b) Wywarcie ogromnego, pozytywnego wpływu na życie zawodników, których trenowałem. c) Odciśnięcie trwałego piętna na nauczaniu pływania, pozostawienie tego zawodu lepszym niż był wtedy, kiedy zaczynałem.
- Za swój życiowy cel zawsze uważałem bycie jak najlepszym trenerem pływania. W wieku 66 lat odczuwam równie wielką pasję i ciekawość jak w wieku 21 lat, a może nawet większą. Nie planuję przejścia na emeryturę, ponieważ nie mogę sobie wyobrazić żadnej aktywności, która dawałaby mi większą satysfakcję.
Drew Houston:
- Jesteś średnią z pięciu najbliższych ci osób. Zadbaj o to, żeby przebywać w środowisku sprzyjającym uzewnętrznieniu się twoich najlepszych cech.
- Masz o wiele mniej czasu, niż ci się wydaje, i nie spędzasz go tak, jak myślisz. SŁÓJ Z KAMIENIAMI - Mój słój nie jest zbyt pojemny, więc czy zamierzam go wypełnić moimi „kamieniami", czy tymi, które ktoś inny mi podrzuci? […]. Z góry zarezerwuj odpowiednie bloki czasu na pomieszczenie swoich „kamieni”, żebyś nie musiał o tym pamiętać. Zrezygnuj z myślenia życzeniowego. Jeżeli nie widzisz swoich „kamieni” w kalendarzu, równie dobrze mogłyby w ogóle nie istnieć. To jest podwójnie ważne w przypadku takich rzeczy jak sen i ćwiczenia. Jeżeli ty nie zadbasz o to, żeby były najważniejsze, nikt tego nie zrobi.
„W ciągu dziesięciu minut można bardzo dużo zrobić. Kiedy jednak dziesięć minut minie, nie da się ich już odzyskać. Dziel życie na dziesięciominutowe odcinki i staraj się poświęcać jak najmniejszą ich liczbę na nieistotne czynności”.
- Ingvar Kamprad
Tim McGraw:
- Wszyscy powinniśmy nieustannie weryfikować swoje myśli i przekonania: polityczne, życiowe i inne. W przeciwnym razie staniemy się zbyt skostniali.
- Wierzę, że koncentracja jest kluczem do wszystkiego. Wobec tego często rozmyślam o tym, jak ją odnaleźć albo odzyskać. Łatwo mi to przychodzi na siłowni. Kiedy zaczynam ćwiczyć, mogę łatwo rozpoznać dekoncentrację, ale pod koniec widzę zmianę. Aktywność fizyczna oczyszcza mój umysł i pozwala mi ponownie skupić się na tym, co powinienem zrobić w następnej kolejności, żeby dojść tam, gdzie chcę. Ma wpływ na wszystko - moje spojrzenie na cały dzień, stabilność mentalną, sposób podejścia do innych rzeczy, które mam do zrobienia.
- Lubię, kiedy ćwiczenia są moją pierwszą czynnością o poranku, ponieważ dzięki temu dzień lepiej się zaczyna. Mam więcej energii i nie boję się reszty dnia.
Rick Rubin:
- Medytacja odgrywa ważną rolę w moim życiu i we wszystkim, co robię. Gdybym miał wskazać konkretny skutek medytacji, powiedziałbym, że zwiększa moją zdolność koncentracji i zajmowania się tylko jedną rzeczą naraz. Umożliwia także usunięcie się z drogi i postrzeganie różnych spraw takimi, jakimi są naprawdę - bez całej tej narracji, którą je otaczamy.
- Jeżeli poszukujesz mądrości, szukaj jej u ludzi, którzy coś robią w praktyce, a nie tylko nauczają. Zadawaj mnóstwo pytań. Poza tym skupiaj się na tym, co kochasz, ponieważ wtedy będziesz miał dużo większe szanse na odniesienie sukcesu, a nawet jeśli go nie odniesiesz, twoje życie będzie znacznie lepsze. Inaczej mówiąc, nigdy nie wyjdziesz źle na koncentrowaniu się na rzeczach, które kochasz.
- Pracuj bez wytchnienia. Żyję w poczuciu, że jestem szczęściarzem i pomyślność mi sprzyja, a to dlatego, że zawsze całkowicie poświęcałem się temu, co robiłem. W każdym dniu i w każdej godzinie cieszyłem się tym, co robiłem, i naprawdę tym żyłem. W pewnym sensie to nie była praca, tylko całe moje życie. Prawdopodobnie wiele rzeczy mnie z tego powodu ominęło, ale coś za coś.
„To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości”.
- Bertrand Russell
„Największym wrogiem prawdy zwykle nie jest rozmyślne, naciągane i nieuczciwe kłamstwo, lecz uporczywy, przekonujący i nierealistyczny mit. Zbyt często trzymamy się banałów odziedziczonych po przodkach. Wszystkie fakty poddajemy takim samym interpretacjom. Zadowalamy się komfortem opinii, unikając dyskomfortu myślenia”.
- John F. Kennedy
„Żadnego problemu nie da się rozwiązać na tym samym poziomie świadomości, na którym powstał”.
- Albert Einstein
„Kiedy wyznaczasz cel, powinien on spełniać dwa warunki: 1) powinien mieć znaczenie, 2) musisz mieć możliwość wpływania na wyniki”.
- Peter Attia
Dr Med. Peter Attia:
- Bądź tak autentyczny, jak tylko potrafisz. […] lepiej poświęcać energię tylko na naprawdę autentyczne relacje z ludźmi.
- Zawsze bądź uczniem i nauczycielem.
- Nauczyłem się odsuwać od siebie pokusę, aby zawsze mieć rację, spierać się o wszystko i odpowiadać na każdą krytykę. Kiedy przestaje ci zależeć na tym, żeby mieć rację w oczach wszystkich, i ograniczasz się tylko do opinii ludzi, na których naprawdę ci zależy, z zaskoczeniem zauważysz, jak mało energii marnujesz na przekonywanie wszystkich do swoich poglądów.
„Jeśli nie chcesz, aby cię krytykowano, nie mów nic, nie rób nic, bądź nikim”.
- Elbert Hubbard
Jocko Willink:
- Bądź odpowiedzialny.
- Dyscyplina to wolność. Każdy chce wolności. Chcemy być wolni cieleśnie i umysłowo. Chcemy wolności finansowej i większej ilości wolnego czasu. Skąd jednak bierze się ta wolność? Jak ją zdobyć? Rozwiązaniem jest przeciwieństwo wolności. Rozwiązaniem jest dyscyplina. Chcesz mieć więcej wolnego czasu? Gospodaruj swoim czasem w bardziej zdyscyplinowany sposób. Chcesz wolności finansowej? Wprowadź w życiu większą długookresową dyscyplinę wydatków. Chcesz się cieszyć wolnością cielesną, ruszać się tak, jak lubisz, i uniknąć problemów zdrowotnych spowodowanych nierozsądnym trybem życia? Musisz zachować dyscyplinę żywieniową i regularnie ćwiczyć. Wszyscy pragniemy wolności. Dyscyplina jest jedyną drogą do niej prowadzącą.
- Kiedy przeprowadziłem się do domu z garażem, urządziłem sobie w nim własną siłownię. To jedno z najważniejszych udogodnień umożliwiających mi codzienne ćwiczenie bez względu na chaos i zamęt codziennego życia. To niesamowicie wygodne, kiedy można ćwiczyć o dowolnej porze, bez konieczności pakowania torby, dojeżdżania, parkowania, przebierania się, czekania na przyrządy… Domowa siłownia zawsze na ciebie czeka. Nie musisz nigdzie jechać. Nie musisz szukać miejsca do parkowania. Nie musisz upychać swoich rzeczy w malutkiej szafce. W domowej siłowni nigdy nie czekasz na przyrządy. To one czekają na ciebie. Zawsze. I chyba najważniejsza rzecz: możesz słuchać takiej muzyki, jaką lubisz, tak głośno, jak chcesz. URZĄDŹ SOBIE SIŁOWNIĘ.
- Codziennie czytaj i pisz. TO WYZWALA UMYSŁ.
- Pracuj ciężej niż wszyscy. Musisz zapracować na życiorys, reputację i konto w banku.
- Co robisz kiedy czujesz się przytłoczony albo brakuje ci koncentracji? Ustalam priorytety i działam. Nauczyłem się tego na polu bitwy. Kiedy idzie źle, kiedy różne problemy występują jednocześnie, kiedy sytuacja zaczyna cię przytłaczać, musisz ustalić priorytety i zacząć działać. Zrób krok w tył. Oddziel się od zamętu. Przyjrzyj się sytuacji i oceń piętrzące się problemy, zadania albo kwestie. Wybierz jedną rzecz, która będzie miała największe znaczenie, i zajmij się nią. Jeżeli będziesz próbował rozwiązywać wszystkie problemy i wykonywać wszystkie zadania jednocześnie, nic z tego nie wyjdzie. Wybierz najpoważniejszy problem, którego pokonanie będzie miało największy wpływ na sytuację. Następnie skup się na nim i zaatakuj. Zadbaj o to, żeby zniknął. Kiedy to zrobisz, będziesz mógł przejść do następnego problemu albo zagadnienia, a potem do następnego. Kontynuuj, dopóki sytuacja się nie ustabilizuje. Wyznaczaj priorytety i działaj.
Kristen Ulmer:
- Strach nie jest przejawem osobistej słabości, lecz raczej naturalnego stanu dyskomfortu pojawiającego się zawsze wtedy, gdy opuszczamy strefę komfortu. Jego rolą nie jest sabotowanie naszych działań, lecz wywołanie ożywienia, większej koncentracji, większej świadomości chwili obecnej oraz podniecenia. Jeżeli odpychamy strach od siebie, wpadamy w sidła jego szaleńczej, irracjonalnej, zniekształconej wersji. Jeżeli jesteś gotowy poczuć strach i dopuścić go do siebie, wykorzystasz jego siłę i mądrość.
- Nie można pozwolić, żeby cenny kryzys poszedł na marne. To po prostu wszechświat rzuca nam wyzwanie, żebyśmy nauczyli się czegoś nowego i weszli na wyższy poziom własnych możliwości. Z drugiej strony, kiedy nie jestem pogrążona w kryzysie, przekonanie o tym, że moje życie jest wspaniałe, jest wykrętem, blokadą uniemożliwiającą uczenie się nowych rzeczy.
Yuval Noah Harari:
- Szczerze radzę skupiać się przede wszystkim na rozwijaniu odporności i inteligencji emocjonalnej.
- Jedynym sposobem na utrzymanie się w grze będzie ciągłe uczenie się przez całe życie i wymyślanie siebie stale od nowa. Świat roku 2040 będzie zupełnie innym miejscem niż dzisiejszy, tempo życia będzie niesamowicie szalone. Zmiany będą zachodziły coraz szybciej. Ludzie muszą więc opanować umiejętność ciągłego uczenia się i przebudowywania swojej tożsamości na bieżąco - nawet w wieku 60 lat. […] Jeśli ktoś będzie próbował utrzymać jakąś niezmienną tożsamość, stałą pracę i trwały światopogląd, zostanie z tyłu, a świat przemknie obok niego. Dlatego ludzie muszą być niezwykle odporni i zrównoważeni emocjonalnie, żeby żeglować w tym niekończącym się sztormie i radzić sobie z bardzo wysokim poziomem stresu.
POKOCHAJ BÓL. Kiedy mówię „pokochaj ból”, nie mam na myśli samobiczowania się. To zwykłe przypomnienie, że wzrost i rozwój niemal zawsze wymagają dyskomfortu.
„Ból jest nieuchronny. Cierpienie jest kwestią wyboru. Powiedzmy, że biegniesz i myślisz: „Matko, jak boli, dłużej tego nie zniosę”. Ból jest nieuchronną rzeczywistością, ale to, czy go zniesiesz, zależy wyłącznie od ciebie".
- Haruki Murakami
Skupiaj się na tym, co bezpośrednio przed tobą, buduj wspaniałe życie ze wspaniałych dni i staraj się nie powtarzać swoich błędów. To wszystko.
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Są tylko coraz lepsze pytania…
Komentarze