CZŁOWIEK JAKO HEROS

NOTATKI z wpisu "Ayn RAND i Mike MENTZER, czyli człowiek jako heros" z blogu Zen Jaskiniowca.



Ideał człowieka AYN RAND:

  1. Człowiek racjonalny, wiedziony wyłącznie przez rozsądek.
  2. Niezależny, samodzielny i samowystarczalny.
  3. O ogromnym i głębokim poczuciu własnej wartości.


Pytania o naturę rzeczywistości: 

  1. Gdzie jestem?
  2. Skąd to wiem?
  3. Co mam zrobić?


Ayn Rand:W zależności od twoich odpowiedzi – natura twoich działań oraz twoja ambicja – będą się różniły. (…) Podobnie zresztą jak będzie różnił się poziom twojego poczucia własnej wartości oraz poziom odniesionego przez ciebie sukcesu. A wszystko to w zależności od odpowiedzi, które uznasz za prawdziwe”.



SZCZĘŚCIE (wg Arystotelesa):

  • jest wynikiem DZIAŁANIA.
  • coś, co odczuwasz kiedy zrobisz coś co trzeba lub kiedy nie zrobisz tego, czego nie trzeba. 

= Szczęście jest wynikiem podejmowania WŁAŚCIWYCH DZIAŁAŃ

  1. Rób więcej tego, co jest dla Ciebie dobre, sprawia Ci przyjemność i czyni Cię szczęśliwym. 
  2. Nie rób tego, co ci szkodzi, odbiera przyjemność i szczęście. 


Dobre życie to życie szczęśliwe, czyli taki, którego chcieliby i które by podziwiali mądrzy, racjonalni ludzie. 


Szczęśliwe życie jest zdeterminowane przez ROZUM.


DUSZA DOSTOJNA: Arystoteles wymienia 3 potężne motywatory, które napędzają nas do działania (które podniecają naszą duszę):

  1. PRZYJEMNOŚĆ
  2. PODZIW
  3. MĄDROŚĆ

Przyjemność, podziw i mądrość sprzyjają rozwojowi Twojego potencjału.


Połączenie tych trzech elementów = DOSKONAŁOŚĆ polegająca na mądrym łączeniu potrzeb. 


Twoim zadaniem jest być własnym menedżerem: i w tym pomoże Ci zasada złotego środka. Swoich potrzeb nie ignorujesz (to jedna z form głupoty) ale też bezwolnie im nie ulegasz (to druga forma głupoty). Twoje działania mają być umiarkowane i mają sprawiać Ci przyjemność.


Kolejną cechą duszy dostojnej jest to, że właściwe działanie sprawia jej przyjemność.


Dla Arystotelesa różnica pomiędzy człowiekiem dobrym a złym nie jest kwestią moralizowania, tylko kwestią TRENINGU. Masz takie życie, na jakie pozwalają Ci Twoje nawyki, bo Twoje nawyki przekładają się na Twoje wybory. W skrócie:

  • CHUJOWE NAWYKI – CHUJOWE WYBORY
  • ZAJEBISTE NAWYKI – ZAJEBISTE WYBORY


STAJESZ SIĘ TYM, CO TRENUJESZ!


Droga do właściwego treningu wiedzie przez samodyscyplinę!



Arystoteles = 

  • CHARAKTER SIĘ BUDUJE
  • u podstaw budowania charakteru leżą WYBORY
  • wybory są podstawą ludzkiej WOLNOŚCI
  • Ty masz wolność wyboru
  • a Twoje wybory mają KONSEKWENCJE.


Każdy WYBÓR oznacza albo:

  1. rysę na charakterze
  2. jego wzmocnienie.


Trening:

  • CHARAKTERU (które cechy charakteru chcę posiadać?).
  • LĘKÓW I PRAGNIEŃ (chodzi o to, żebyś nie był dziwką swoich pragnień, tylko ich alfonsem).


Cel życia wg Arystotelesa: ŚWIADOME ŻYCIE I DĄŻENIE DO DOSKONAŁOŚCI. 




Mike MENTZER: 


"Jego wyżyłowane ciało było personifikacją triumfu ludzkiej woli nad siłami natury oraz miesięcy, czy lat bólu, wyrzeczeń i nadludzkiego wysiłku, niezbędnego by zbudować ciało, które wygląda jak żywa, ruszająca się forma sztuki".


Jedynym sposobem uzyskania i utrzymywania najwyższej samooceny jest bezwzględne trzymanie się rzeczywistości i rozsądku. Ci, którzy tej zasady nie stosowali byli całkowicie poza obszarem mojego zainteresowania. Nieboraki te bez przerwy wpadały w pułapki kolejnej mody czy trendu. Tego typu histerycznym mistykom nie dawało się niczego wytłumaczyć. Nic nie przerażało ich bardziej niż odłączenie się od tego, co robi większość. Wszystko co inne, wszystko co nie miało akceptacji większości – wpędzało ich w trwogę. Nigdy tego nie rozumiałem, bo nigdy tej zadziwiającej wady nie posiadałem – tego potwornego pragnienia akceptacji i uznania. Zamiast, jak winorośl ciasno oplatać wysokie drzewo, zawsze wolałem stać samotnie, pozostając INTELEKTUALNIE, EMOCJONALNIE i MORALNIE SAMOWYSTARCZALNYM.


Dla Mentzera, kulturystyka – czyli jego styl życia i bycia – była właśnie (zgodnie z tym co mówił Arystoteles) narzędziem dążenia do DOSKONAŁOŚCI.


A na ile to, co Ty robisz w życiu, robisz by przekazać swoje wartości i filozofię – a na ile by zebrać parę punktów od publiki? Co Twoje ciało, praca, finanse, etc. mówią o Twojej FILOZOFII i wartościach.


Mike Mentzer:Wszystko to czym jestem – i czym nie jestem – jest bezpośrednią konsekwencją dokonanych przeze mnie wyborów. Oraz tych nie dokonanych”.


CEL: osiągnięcie pełni swojego potencjału jako człowieka! = Ciągłe poprawianie siebie, ciągłe zbliżanie się do doskonałości.         


Mike Mentzer: „Czy podziwiasz umiejętność osiągania postawionych sobie celów, charakterystyczną tylko dla tego gatunku? Niezależnie od tego, czy chodzi o wysłanie ludzi na Księżyc i z powrotem, heroiczne postępowanie w obliczu śmiertelnego zagrożenia, odkrywanie tajemnic atomu czy też budowanie imponującej masy mięśniowej? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” UDOWODNIJ TO SWOIMI DZIAŁANIAMI. W końcu również jesteś przedstawicielem tego wyjątkowego gatunku a osiągnięcia najwybitniejszych ludzi w historii mogą być wodą na twój młyn. To twoje dziedzictwo. Więc niech ten podziw cię zainspiruje. Przestań zajmować się tym co bezcelowe, małe i pokurczone. I nigdy nie spadnij do poziomu przeciętności, porzucając swoje ideały, wartości, cele – i w finalnym rozrachunku: swoje poczucie wartości. Trzymaj się tej WIELKIEJ DOSTOJNEJ WIZJI i nigdy nie zdradź ognia; nadaj mu jednak kształt, cel i rzeczywisty wymiar”.


„Cechował go niezmordowany ETOS POSTĘPU – całkowite przeciwieństwo stagnacji. Ta OBSESJA ROŚNIĘCIA – nie tylko fizycznie ale i mentalnie – pozwalała mu uczyć się w oparciu tak o zwycięstwa jak i porażki”.


„Mentzer był przekonany, że kulturystyka opiera się na najwyższej umiejętności człowieka – umiejętności KREATYWNEGO TWORZENIA. Umysł nakazuje a ciało słucha i w ten sposób, dzięki sile umysłu i sile ciała powstaje IDEAŁ – a tym samym powstaje SZTUKA”.


Twój perfomance, na scenie i poza nią, jest odzwierciedleniem twojego charakteru – niczego innego. Czy jestem DUMNYM i DOSTOJNYM, czy MARUDNYM i NARZEKAJĄCYM? I oczywiście, WYBÓR jest twój”.




Ayn RAND:


Moja filozofia, w wielkim skrócie oparta jest o postrzeganie człowieka jako ISTOTY HEROICZNEJ, z jego WŁASNYM SZCZĘŚCIEM jako moralnym życiowym kompasem, z PRODUKTYWNOŚCIĄ jako najwyższą formą szlachetności i ROZUMEM jako jedynym absolutem”.


SZCZĘŚCIE jest stanem świadomości wynikającym z życia zgodnego z własnymi zasadami. Szczęście oznacza potężne, głębokie, pozbawione poczucia winy poczucie własnej wartości i dumy ze swoich osiągnięć”.


Mój IDEAŁ człowieka robi rzeczy ŚWIADOMIE i dlatego, że uznał, iż to jest słuszne. W żadnym wypadku – bo to najwyższa obraza, nie robi czegoś "bo poczuł taką potrzebę". Jest jak najbardziej w porządku mieć odczucia i emocje, ale one mają być wynikiem naszych myśli a nie motorem naszych działań. Rozsądny człowiek nie powinien również przejmować się tym, co pomyślą sobie o nim inni – nie zmienia to faktu, że musi brać pod uwagę szacunek dla praw innych ludzi. Nie może oczekiwać i wymagać, żeby ktoś poświęcał się dla niego i na tej samej zasadzie nie powinien poświęcać się dla innych. Owszem, ma brać pod uwagę niezależność innych ludzi ale nie oznacza to, że ma brać na siebie za nich odpowiedzialność.”


„– Zatem, jaki jest sens życia? – zapytał RAND Raymond NEWMAN w 1980 roku.

– To nie jest właściwe pytanie. Właściwe pytanie brzmi: „Jaki jest sens MOJEGO życia?”, bo pytając o to jaki jest sens życia ogólnie można odnieść wrażenie, że jakaś nadnaturalna siła określiła go a my teraz musimy tę odpowiedź znaleźć i zaakceptować („Życie nie polega na tym, żeby się odnaleźć tylko na tym, żeby się stworzyć” – kiedy określisz, samemu, co jest sensem TWOJEGO życia, zaczynasz TWORZYĆ SWOJE życie). Nie ma czegoś takiego jak „sens życia", bo życie jest celem samo w sobie. Życie jest celem życia. I natura dała nam bardzo dobry sposób sprawdzania tego, czy spędzamy je w sposób wartościowy czy też nie – chodzi mi to o poczucie szczęścia lub jego brak”.



ZMYSŁ ŻYCIA - w filozofii AYN RAND „a sens of life" to podświadomy, podprogowy „klimat emocjonalny” który odczuwasz na myśl o sobie, innych ludziach, świecie i Twojej w nim roli. Zmysł życia bezpośrednio przekłada się na to kim jesteś  i nie jesteś i na to co robisz lub czego nie robisz. Zmysł życia zawsze jest głęboko osobisty, odnosi się do prawdziwych wartości oraz odbierany jest jako forma tożsamości – naszej, gatunku, świata itd. W skrócie ZMYSŁ ŻYCIA to osobista, emocjonalna reakcja na istnienie, podświadome postrzeganie świata i roli ludzi.


Zmysł życia nie jest modelem zamkniętym. Można go zmienić i można go poprawić (…) Jako, że jest sumą emocjonalną, nie można jednak zrobić tego czystą silą woli. Zmieni się jednak automatycznie po dość długotrwałym procesie treningu psychologicznego, WTEDY i TYLKO WTEDY kiedy zmienimy nasze ŚWIADOME FILOZOFICZNE ZAŁOŻENIA. 


Ayn Rand: „Mało kto kwestionuje własny zmysł życia, bo potrzeba ta prawie nigdy się nie pojawia. Jednak by został zrozumiany, musi być zidentyfikowany, przeanalizowany i zweryfikowany. Kiedy to się już jednak stanie, kiedy to nienamacalne emocjonalne odczucie zostanie wzmocnione świadomą weryfikacją, wynikiem będzie najbardziej radosne doświadczenie ze wszystkich: prawdziwa integracja umysłu i wartości.” 


„Obiektywny proces introspekcji wymaga porzucenia chwytliwego sloganu posiadania "otwartego umysłu". Obiektywizm nie wymaga umysłu otwartego tylko UMYSŁU AKTYWNEGO –  to jest umysłu, który chce i potrafi  sprawdzać idee i założenia w sposób krytyczny”.


Twoje życie, twoje osiągnięcia, twoje szczęście i ogólnie twoja osoba ma ważność najwyższą. Żyj zatem tak, by dosięgnąć swojej największej wizji siebie, niezależnie od okoliczności. Majestatyczne poczucie własnej wartości jest najbardziej imponującą ludzką cechą charakteru. Podobnie jak odniesienie sukcesu poprzez racjonalne działania. I ludzie będą cię atakować – za to że wykorzystujesz swój potencjał, za to że ciężko pracujesz, za konsekwencję i za ambicję. I będą chcieli żebyś miał z tego powodu poczucie winy. Bo oni atakują każdego, kto odnosi sukces, bo tylko słabi w ich oczach są wartościowi”.



ŚMIERĆ JEST NIEWAŻNA i NIEISTOTNA.

WAŻNA JEST JEDYNIE WIECZNOŚĆ.

A WIECZNOŚĆ JEST TERAZ.

TO NIE JA UMRĘ.

TO ŚWIAT SIĘ SKOŃCZY.

Komentarze