JAKA JEST TWOJA "JEDNA RZECZ"?

 Notatki z książki pt. "JEDNA RZECZ".


„[…] skup się tylko na jednej rzeczy, ale takiej, by dzięki jej wykonaniu pozostałe sprawy stały się łatwiejsze do rozwiązania bądź nieistotne”. 



SKRACAJ LISTY! OGRANICZAJ SIĘ! 


Ograniczanie się polega na zignorowaniu wszystkiego, co w danej chwili zrobić można, i zrobieniu tego, co zrobić trzeba. = Nie wszystko jest jednakowo ważne, zrób to co jest NAJISTOTNIEJSZE.


„Prawdziwy sukces przychodzi wówczas, gdy zajmujemy się tylko kilkoma rzeczami, ale porządnie”. - Mamy ograniczone zasoby czasu i energii, dlatego SPRAWNIE ELIMINUJ ZADANIA, zamiast je mnożyć.


OGRANICZ SIĘ DO ABSOLUTNEGO MINIMUM. 


„Wystarczy nadać bieg jednej sprawie - WŁAŚCIWEJ SPRAWIE - by puścić w bieg wiele innych”. 


SKUP SIĘ NA PRIORYTETACH i zaangażuj w realizację celu, który jest w danej chwili najważniejszy. 


POSTĘP GEOMETRYCZNY - patrz kostki domina - z upływem czasu małe sukcesy zmieniają się w duże. Na sukces pracuje się stopniowo. Krok po kroku, sprawa po sprawie. 


TYLKO JEDNA RZECZ MOŻE BYĆ TĄ NAJWAŻNIEJSZĄ. Wiele spraw może być istotnych, ale najważniejsza - tylko jedna. 


Nikt nie odnosi sukcesu w pojedynkę. Nikt. 


Musisz być ZDETERMINOWANY. Dąż do osiągnięcia jednego celu, który sobie obrałeś. 


"Problem stanowią fałszywe przekonania, co do których masz pewność, że są prawdziwe." - Mark Twain


„Sprawy najważniejsze nie mogą być zdane na łaskę najmniej ważnych”. - J.W. Goethe


„Nie wystarczy być pracowitym jak mrówka. Trzeba wiedzieć, w co tę pracowitość inwestować”. - Nie wszystko jest równie ważne, a sukces nie należy się automatycznie temu, kto pracuje najwięcej. 

Tym samym NIE SZANTAŻUJ SIĘ STOSEM TRYWIALNYCH, NIEISTOTNYCH SPRAW, do załatwienia których czujesz się zobligowany tylko dlatego, że znajdują się na liście. 


PODPORZĄDKUJ DZIEŃ NAJISTOTNIEJSZYM SPRAWOM = przemyśl priorytety. 


Listy zadań pozbawione są ważnego pierwiastka: INTENCJI DĄŻENIA DO SUKCESU - Twórz listy zadań z myślą o sukcesie. 


SUKCES - wytrwała realizacja wartościowego celu. 


ZASADA PARETO - To nie jest hipoteza, ale przewidywalne, mierzalne prawo natury, a zarazem jedna z najważniejszych znanych reguł maksymalizowania wydajności pracy = za większością osiągnięć stoi niewielki, ale przemyślany wkład pracy.


MODYFIKUJ LISTY ZADAŃ W MYŚL ZASADY PARETO. 

= określ kluczowe 20%, a potem jeszcze bardziej sprecyzuj swoje dążenia poprzez wybranie spraw najważniejszych z ważnych (myśl z rozmachem, ale działaj selektywnie)

= NIE WPADNIJ W PUŁAPKĘ ODHACZANIA 

= ODRZUCAJ zbędne zadania i nie bój się skrajności - liczy się TYLKO JEDNA RZECZ

= unikaj wielozadaniowości (jazgot małpiego umysłu = niestałość, niezdecydowanie = MARNOWANIE CZASU).


Sukces polega na robieniu wszystkiego, co właściwe, a nie na robieniu właściwie wszystkiego. 


Klucz do sukcesu polega na umiejętnym wyselekcjonowaniu działań i wprowadzeniu tylko takiej dyscypliny, która pozwoli przerodzić je w rutynę. - OPANUJ SZTUKĘ WYBIÓRCZEJ DYSCYPLINY. 

= świadomość tego, co należy zrobić, a czego robić nie trzeba, sprawia, że życie staje się łatwiejsze, mniej zagmatwane,

= zajmowanie się tylko tym, co właściwe, uwalnia od konieczności śledzenia wielu rzeczy naraz.


Wyrobienie nowego nawyku trwa średnio około 66 dni (od 18 do 254 dni) = pracuj nad jednym nawykiem jednocześnie.


Jeśli chcesz w pełni wykorzystać dzień, NAJWAŻNIEJSZE ZADANIE - JEDNĄ RZECZ - ZREALIZUJ WCZEŚNIE. 

= NIE ROZMIENIAJ ENERGII NA DROBNE (metoda Churchilla)


Poczucie celu, sensu, ważności - te sprawy decydują o udanym życiu. 

= Jeśli o nie zabiegasz, to niemal na pewno żyjesz w ciągłej nierównowadze, co rusz, w miarę bieżącej zmiany priorytetów, przekraczając niewidzialną granicę złotego środka. Życie pełną piersią, poświęcanie czasu na to, co najważniejsze, oznacza konieczność nieustannego balansowania. Zaangażowanie się w coś to mniejsza ilość czasu na coś innego. 


RÓWNOWAGA TO MIT. Zasada złotego środka to mit. 

Konsekwencją dążenia do równomiernego rozłożenia czasu na wszystkie sprawy jest potraktowanie każdej z nich po macoszemu!

W umiarkowaniu nie ma miejsca na magię - i jest to zasadniczy powód, dla którego powinniśmy go unikać. MAGIA DZIEJE SIĘ NA EKSTREMACH. 

Pamiętaj jednak, że zarówno polityka zachowawcza jak i stawianie wszystkiego na jedną kartę jest BŁĘDEM. 


Czas nie czeka na nikogo. Jeśli w imię jakiegoś celu odłożysz inne sprawy na później, to może się okazać, że nigdy nie doczekają się realizacji. Miej tego świadomość i weź to na klatę. 

= igranie z czasem niesie ze sobą ryzyko fiaska, którego nie będziesz w stanie sobie powetować. Nawet jeśli jesteś pewny wygranej, dobrze się zastanów, czy nie będzie ci żal tego, co cię ominie. 

= gdy angażujemy się w to, co najważniejsze, jakieś obszary życia zawsze na tym ucierpią, ale zignorowanie niektórych rzeczy jest niezbędnym kompromisem - ceną za osiągnięcie ponadprzeciętnych efektów.


Złe zarządzanie czasem jest jednym z najbardziej zgubnych błędów, jakie można popełnić. Trzeba PRZECIWWAŻYĆ, a nie szukać równowagi. 

= idea przeciwważenia zakłada, aby nie podejmować działań tak radykalnych, by nie było od nich odwrotu, albo nie angażować się w coś przez tak długi czas, że nie będzie do czego wracać. 


W świecie spraw osobistych najważniejsza jest świadomość. Świadomość duszy i ciała, świadomość rodziny i przyjaciół, świadomość własnych potrzeb - żadna z tych kwestii nie może być zaniedbana, jeśli chcesz mieć poczucie, że żyjesz. Nie możesz więc poświęcić którejś z nich dla pracy albo na rzecz innej sprawy z kręgu osobistych. Zajmuj się nimi na przemian, organizuj sprawy tak, by łączyć kilka aspektów prywatnego życia, ale nie zaniedbuj żadnego z nich na dłużej = SPRAWNE PRZECIWWAŻENIE 


W życiu zawodowym lepiej iść na całość i pogodzić się z faktem, że w pogoni za wyjątkowym sukcesem trzeba na dłuższą metę poświęcić zasadę równowagi. W życiu prywatnym lepiej niczego nie marginalizować. W pracy zaś umiejętna marginalizacja to podstawa. 

Kwestia równowagi jest tak naprawdę kwestią priorytetów. 


Gdy jest pora na pracę - PRACUJ, a kiedy nadejdzie czas relaksu - ODPOCZYWAJ. 


Potraktuj pracę jako PROCES ZDOBYWANIA WIEDZY albo DOSKONALENIA UMIEJĘTNOŚCI. 

= Twoje życie zawodowe powinno być podzielone na dwa wyraźnie rozgraniczone obszary: to, co się naprawdę liczy, oraz całą resztę. Musisz się ZRADYKALIZOWAĆ, skupić na tym, co najważniejsze i zostawić całą resztę. 


„Drogi do głównego celu nie utrudniają nam przeszkody, ale wygodniejsze ścieżki do łatwiejszych celów”. 


Nikt nie wie, gdzie kończy się jego potencjał, więc przedwczesne zamartwianie się barierami to tylko strata czasu. 

Jeżeli uświadomisz sobie, że urośniesz wraz z celem, który obierzesz, zaczniesz patrzeć na niego z innej perspektywy. 

= Mierz jak najwyżej, z największym rozmachem, na jaki cię stać i dopiero na tej podstawie działaj, opracowuj metody i nawiązuj znajomości, aby osiągnąć sukces na wytyczonym poziomie. 


To, co osiągniesz dziś, jutro będzie albo cię wspierać, albo ograniczać. 


Wielkość wymusza rozwój. OBCUJĄC Z WIELKOŚCIĄ, SAM STAJESZ SIĘ WIĘKSZY. 


Pasmo osiągnięć i sukcesów to naturalny skutek robienia właściwych rzeczy, bez narzucania sobie sztucznych ograniczeń. 


Nie obawiaj się sięgać daleko. Bój się raczej przeciętności. Marnotrawstwa. Niewykorzystanych życiowych okazji. 


„Uważaj - świat staje się taki, jak go interpretujesz”. 


Człowiek, który usiłuje z całych sił sprostać nierealnemu wyzwaniu, kończy w głębokim emocjonalnym dole. - Skupienie nie polega na nieustannym, niewiarygodnym poświęceniu. 

zacznij wsłuchiwać się w swój organizm, zwolnij, wycisz się,

rób mniej, celowo, rozmyślnie, 

nie kombinuj, nie planuj, nie analizuj za dużo w swojej karierze, przedsięwzięciach i w życiu.

Sukces sprowadza się do prostej zasady: robienia tego, co właściwe, w odpowiedniej chwili. 


„Sztuką jest umiejętność odrzucenia tego, co zbędne, i skupienia się na najważniejszym”. 

= skup całą swoją energię, myśli i kapitał na przedsięwzięcie, w które się angażujesz! - jeden koszyk łatwiej upilnować i łatwiej go nieść.


Pytania są motorem myślenia. Badania dowodzą, że ich zadawanie przyspiesza proces nauczania oraz efektywność pracy nawet o 150%. Zadawaj sobie właściwe pytania. 


Decydujące pytanie: Jaką JEDNĄ rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?

= Co zamierzam? Jaki główny cel powinienem obrać?

= Co powinienem teraz zrobić, aby przybliżyć się do celu? W co mierzyć?

= Zadawaj sobie to pytanie w różnych dziedzinach życia: życie osobiste, życie duchowe, zdrowie, najważniejsze relacje, praca, biznes, finanse + dodaj ramy czasowe, np. w tym tygodniu, miesiącu, roku, etc. 


PLAN OGÓLNY = Jaka jest moja JEDNA rzecz?

PLAN SZCZEGÓŁOWY = Jaką JEDNĄ rzeczą powinienem zająć się właśnie teraz? - Postaw je sobie, gdy tylko się obudzisz i ponawiaj w trakcie całego dnia. Ułatwi ci ono skupienie się na najważniejszych sprawach, a także pomoże ci odkryć „dźwignię” (patrz zasada Pareto). 


PODEJMIJ DECYZJĘ! Rób to, co niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Skup się na tym, co konieczne, na tym, co naprawdę się liczy. 

DECYZJA - JASNOŚĆ - SPÓJNOŚĆ - ŻĄDANIE. 


Zaczynaj zawsze od najważniejszej sprawy. WOLNO CI WYBRAĆ TYLKO JEDNĄ RZECZ!


„Ale wszystkie te Mógłbym-Zrobiłbym-Powinienem uciekły i skryły się przed jednym treściwym: Zrobione”. 


Jaka jest moja JEDNA rzecz?

= To pytanie pozwala wypracować ogólną wizję życia, wytyczyć kierunek kariery czy określić rdzeń działalności firmy. To Twój strategiczny kompas, ułatwiający wybór dziedziny, w której chcesz się specjalizować, tego, co chcesz dać od siebie bliskim i społeczności oraz tego, jak pragniesz być zapamiętany. 


Zacznij od poważnych spraw i zobacz, dokąd cię to zaprowadzi. Z upływem czasu sam dojdziesz do tego, kiedy należy posłużyć się pytaniem ogólnym, a kiedy szczegółowym. 


Przykładowe pytania:

  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby pomóc innym?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby zrealizować cele diety?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby wykonać zaplanowane treningi?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby poprawić swoje umiejętności w zakresie…?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby wygospodarować więcej czasu dla siebie?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby wzmocnić moją rodzinę?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby zrealizować zaplanowane cele?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby rozwinąć swoją karierę?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić, aby powiększyć osiągane zyski?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić w tym tygodniu, aby odkryć albo potwierdzić sens i główny cel mojego życia?
  • Jaką jedną rzecz mogę dziś zrobić, aby ukończyć bieżący projekt przed czasem?
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić w tym miesiącu, aby poprawić jakość mojej pracy?
  • Jaką jedną rzecz mogę robić każdego dnia, aby kończyć pracę o czasie i wracać do domu o normalnej porze?


„Ludzie nie decydują o swojej przyszłości; raczej decydują o swoich nawykach i dopiero one kształtują ich przyszłość”. 


Doskonałe rozwiązanie to zasadniczo rozwiązanie nowe!


Analiza doświadczeń innych ludzi to najlepszy punkt wyjścia do znalezienia potrzebnego rozwiązania. 


Wyznaczaj AMBITNE, KONKRETNE CELE (patrz cele S-M-A-R-T). - Wyznaczanie sobie celu przypomina sformułowanie pytania, postawienie prostego kroku od „chciałbym to zrobić” do „jak to zrobić?”. 


„Nawet gdy jesteś na właściwej drodze, stratują cię, jeśli będziesz bezczynnie siedział”. 


Cele (wielka jedna rzecz) - priorytet (mała jedna rzecz na daną chwilę) - produktywność (działanie). 

Cel = kompas, narzuca priorytety 

Priorytet = decyduje o podejmowanych działaniach

Produktywność = działanie = efekty

U podstaw tego, co widać z zewnątrz - produktywności i zysków - zawsze leży cel i priorytet działania. 


Sens życia = obrany kierunek i robienie tego, co jest dla nas naprawdę ważne. 


Cel determinuje człowieka. Najlepsze i najszczęśliwsze jest życie, które ma cel. 


O naszych działaniach i osiągnięciach decyduje to, kim jesteśmy i na co stawiamy.


Pieniądze są warte tyle, ile dobra mogą przynieść innym. 


(O przypowieści) - Jedno z największych wyzwań polega na tym, by życiowy cel nie stał się taką żebraczą miseczką, studnią bez dna, którą próbujemy za wszelką cenę wypełnić, szukając kolejnych rzeczy mających przynieść satysfakcję i szczęście. 

Jeśli nie jesteśmy ostrożni, miotamy się od zdobywania do gromadzenia i od gromadzenia do zdobywania, nie zatrzymując się po drodze, by czerpać radość z tego, co mamy. W ten sposób pozostajemy wiecznymi żebrakami. 


Szczęście przydarza się na drodze do spełnienia. Ze szczęściem jest tak, że przynosi je nie tyle osiągnięcie celu, co samo dążenie do niego. 

Na stan szczęśliwości wpływa 5 czynników: pozytywne emocje i przyjemności, osiągnięcia, relacje międzyludzkie, zaangażowanie oraz sens istnienia. 


Największe zadowolenie i radość przytrafiają się wtedy, gdy nasze codzienne działania są podporządkowane pewnemu większemu celowi. 


Moim zdaniem zamożni ludzie to tacy, którzy mają wystarczającą ilość pieniędzy, aby nie musieć dodatkowo pracować na sfinansowanie swojego fundamentalnego życiowego celu. 

Bez celu człowiek nigdy nie jest pewien, czy ma wystarczającą ilość pieniędzy, a zatem nigdy nie będzie prawdziwie zamożny. 


Jednym z podstawowych warunków wyjątkowego sukcesu jest wytrwanie w obranych zamiarach przez dostatecznie długi czas, po którym efekty niejako przyjdą same. 


Jeśli to, co robisz, jest zgodne z obranym celem, życie nabiera właściwego rytmu, a każdy krok odbija się zgodnym echem w głowie i w sercu. 


Jaką jedną rzecz mogę zrobić w życiu, ważną dla mnie i dla świata, a zarazem taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze lub nieistotne?


Co nadaje sens moim codziennym poczynaniom? Co mnie motywuje, co mnie napędza? Co sprawia, że mam chęć zerwać się rano z łóżka? Co trzyma mnie na nogach pomimo znużenia i przemęczenia?


Nawet jeśli nie znasz konkretnej odpowiedzi, OBIERZ KIERUNEK!


MOJA JEDNA RZECZ = NAUCZANIE = impakt, pomaganie, towarzyszenie, inspirowanie.


„Planowanie to sprowadzanie przyszłości w teraźniejszość, aby można było zająć się nią już teraz”. 


Pozbawiony priorytetu, cel sam w sobie jest bezsilny. 

Ustalenie właściwego priorytetu = wyznaczanie celu na TERAZ

Priorytet może być tylko JEDEN.


WYZNACZANIE CELU NA TERAZ:

  1. Cel na bliżej nieokreśloną przyszłość - Jaką JEDNĄ rzecz chciałbym kiedyś osiągnąć?
  2. Cel na pięć lat - W oparciu o mój cel na przyszłość, jaką jedną rzecz mogę zrealizować w ciągu kolejnych pięciu lat?
  3. Cel na jeden rok - W oparciu o mój cel pięcioletni, jaką jedną rzecz mogę zrealizować w tym roku?
  4. Cel na miesiąc - W oparciu o mój cel roczny, jaką jedną rzecz mogę zrealizować w tym miesiącu?
  5. Cel na tydzień - W oparciu o mój cel miesięczny, jaką jedną rzecz mogę zrealizować w tym tygodniu?
  6. Cel na dziś - W oparciu o mój cel tygodniowy, jaką jedną rzecz mogę zrealizować dzisiaj?
  7. Cel na TERAZ - W oparciu o mój cel na dziś, jaką jedną rzecz mogę zrealizować właśnie teraz?

PKP - Proces kurwa proces! 


„Produktywność nie polega na tym, aby być wołem roboczym, nieustannie pracować i ślęczeć po nocach… To raczej kwestia priorytetów, planowania i troszczenia się o swój czas. Za wszelką cenę”. 


Osiąganie wybitnych rezultatów sprowadza się do jak najefektywniejszej realizacji tych zadań, które naprawdę się liczą. 


„Nie nastawiam się już na to, żeby zrobić coraz więcej, ale na to, aby mieć jak najmniej do zrobienia”. 


ZAREZERWUJ CZAS NA SWOJĄ JEDNĄ RZECZ - CHROŃ TEN CZAS.


Jeśli ponadprzeciętne rezultaty mają swoje żródło w jednym, konkretnym działaniu, to musisz przeznaczyć na nie ponadprzeciętną ilość czasu.


Wielki sukces przychodzi do tych, którzy codziennie poświęcają czas na samodoskonalenie. 

Aby osiągać wyjątkowe rezultaty i zasmakować sukcesu, należy zarezerwować czas na trzy ważne kwestie, w następującej kolejności:

  1. Czas na wypoczynek.
  2. Czas na JEDNĄ RZECZ.
  3. Czas na planowanie. 

Odpoczynek jest równie ważny, jak praca. 


Najbardziej produktywni ludzie planują swoje dni pod kątem jednej rzeczy. Ich najważniejsze spotkanie każdego dnia to spotkanie z samym sobą - minimum dwa razy w tygodniu. 


Rezerwuj minimum 4h dziennie na JEDNĄ RZECZ.


Stephen King: „Mój własny plan dnia jest prosty. Ranki należą do tego, co nowe - aktualnie pisanej książki. Popołudnia to drzemki i pisanie listów. Wieczory - czytanie, rodzina, mecze Red Soxów w telewizji i pilne redakcje. Moim podstawowym czasem pracy są przedpołudnia”. 


„Skuteczność - to robić rzecz właściwie. Efektywność - to robić właściwą rzecz”.


Niezależnie od rodzaju zajęcia, rezerwowanie dużych bloków czasu jest po prostu skuteczne. 


Aby osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty, bądź wytwórcą rano i managerem popołudniu. 


Każdego tygodnia zarezerwuj godzinę na przegląd celów: rocznego i miesięcznego. 

Zdecyduj, ile czasu będziesz potrzebował na osiągnięcie wyznaczonych celów i zarezerwuj ten czas w kalendarzu. 

„Upór to nie jest jeden, długi wyścig - to raczej wiele krótkich wyścigów, jeden po drugim”. 

  • Codzienne przewracanie najważniejszej kostki domina ma czarodziejską moc. 


Czas przeznaczony na jedną rzecz jest NIE DO RUSZENIA. 

  • Dopóki jedna rzecz nie będzie zrobiona - wszystko inne jest mało ważne. 
  • PRACA GŁĘBOKA! Technika Pomodoro. 


Po pierwsze… musisz obrać za cel zmierzanie do doskonałości. 

Po drugie… nieustannie poszukuj optymalnych metod pracy. 

Po trzecie… musisz być gotowy do wzięcia na siebie odpowiedzialności za wszystko, co robisz w imię osiągnięcia jednej rzeczy. 


Kreatywność, jaką można zaobserwować u posiadaczy czarnych pasów wynika z mistrzowskiego opanowania technik znanych też nowicjuszom. 

Najznamienitszy mistrz swojej sztuki walki przyjął stopień uczniowski na znak tego, że jego droga jako wiecznego ucznia nigdy się nie skończyła. 


Ciągłe doskonalenie w danej dziedzinie to klucz do maksymalnego wykorzystania zarezerwowanego czasu.


Jeśli chcę osiągnąć inny efekt, muszę zmienić podejście. 

Nadal chcę się rozwijać, muszę się więc zastanowić, jak to zrobić.

  • Wdrożenie nowych rozwiązań może wymagać całkowitej zmiany sposobu myślenia, opanowania nowych umiejętności, a być może nawiązania nowych znajomości. 


Bezsprzecznie to, co osiągasz, wynika z tego, co robisz. 


„Skupienie to kwestia ustalenia, którymi sprawami nie zamierzasz się zajmować”. 


Jeśli na coś się zgadzasz, musisz sobie uzmysłowić, co tym samym automatycznie odrzucasz.

Im więcej rzeczy robisz, tym mniejsze sukcesy odnosisz w każdej z dziedzin. Nie da się zadowolić wszystkich, więc nie próbuj tego. 


Reguła jest prosta: żebym w ogóle wziął sprawę pod uwagę, musi mieć ona związek z moją jedną rzeczą. 


Jeśli dążysz do wybitnego sukcesu, nie masz szans na uniknięcie chaosu. 


„Być mądrym to wiedzieć, o co należy się zatroszczyć”. - William James



Otoczenie musi wspierać twoje cele.

  • Twoje otoczenie stanowią ludzie, których oglądasz na co dzień, i wszystko, czego codziennie doświadczasz. 
  • Otaczające cię osoby mogą odgrywać większą rolę, niż myślisz. Bardzo łatwo przejmujemy zapatrywania i zachowania od innych. Nietrudno jest nam więc zarazić się negatywnym nastawieniem od współpracowników, przyjaciół i rodziny, którzy z tych czy innych względów nie są zadowoleni ze swojej pracy albo życia. 
  • Stwórz efektywne środowisko, MIEJSCA + LUDZIE. 
  • Zatroszcz się o to, by presja środowiska w naturalny sposób wspierała Twoje naturalne dążenia. 


„Nie potrafię uwierzyć w to, że głównym celem życia jest bycie szczęśliwym. Moim zdaniem, życiowe cele to być użytecznym, odpowiedzialnym, współczującym. Przede wszystkim, trzeba coś reprezentować, liczyć się, o coś walczyć, aby nasze istnienie czemuś się przysłużyło”. 


„Czy moje obecne działania pozwolą mi osiągnąć upragniony rezultat w ciągu najbliższych pięciu lat?”.


Skupienie się na możliwie najmniejszym obszarze upraszcza myślenie i ułatwia wykrystalizowanie decyzji. 


W DANEJ CHWILI liczyć się może tylko jedna rzecz, a jeżeli wybierzesz ją tak, by pokrywała się z twoimi nadrzędnymi celami, współgrała z priorytetami - to będzie to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić z myślą o jak najpełniejszym wykorzystaniu własnego potencjału. 


Nawyk buduje nawyk. Sukces rodzi sukces. 


Pewnego wieczoru stary Czirokez opowiedział swemu wnukowi o wewnętrznej walce będącej udziałem każdego człowieka. Rzekł: „Chłopcze, w każdym z nas walczą dwa wilki. Jednym jest Strach. Ten wilk uosabia niepokój, troskę, niepewność, wahanie, niezdecydowanie i bezczynność. Drugim jest Wiara. Ten jest wcieleniem spokoju, przekonania, pewności siebie, entuzjazmu, stanowczości, emocji i działania”. Wnuk pomyślał chwilę i cicho zapytał: „Który wilk wygrywa?”. „Ten, którego karmisz” - odparł Indianin. 


„Za dwadzieścia lat będziesz bardziej żałował rzeczy, których nie zrobiłeś, niż tych, które zrobiłeś… odwiąż więc cumy i opuść bezpieczną przystań. Złap pomyślny wiatr w żagle. Eksploruj. Śnij. Odkrywaj”. - Mark Twain


Idź i żyj. Żyj pełną piersią, bez lęku. Miej swój cel, poświęć się mu i nigdy się nie poddawaj.


Życie jest za krótkie na kolekcjonowanie smutków w rodzaju: mógłbym, chciałbym, powinienem był.


Trzeba żyć tak, aby na koniec jak najmniej żałować. 


Czego pod koniec żałowali ludzie:

  • Że nie utrzymywali kontaktu z przyjaciółmi.
  • Że nie mieli odwagi wyznać swoich uczuć.
  • Że za bardzo poświęcili się pracy. 
  • Że nie mieli odwagi przeżyć życia według własnych zasad i dopasowali się do tego, czego oczekiwali od nich inni. 
  • Niedokończonych marzeń i niespełnionych nadziei.


Żyć w zgodzie z własnymi oczekiwaniami, dążyć do pełnego, owocnego życia, wierząc w obrany cel oraz priorytety - taką poradę mają dla nas starsi. Żadnych wyrzutów sumienia. 


Zadbaj więc o to, by każdego dnia zrobić to, co naprawdę ważne. 

Jeśli człowiek wie, co się dla niego liczy, wszystko nabiera sensu. 


Sukces wypływa z wnętrza. Poukładaj się, a twój świat uporządkuje się sam.


Komentarze